Nieprawidłowa dieta jest jednym z czynników pośrednio odpowiadających za wzrost ryzyka zachorowania na raka prostaty. A czy spożywanie alkoholu wpływa na rozwój choroby nowotworowej? Z badań australijskich naukowców wynika, że nawet wypicie jednego lub dwóch piw dziennie zwiększa ryzyko wystąpienia raka prostaty o 25%.
Alkohol uznaje się za jeden z czynników odpowiadających za raka piersi czy narządów układu trawiennego. Badania naukowców Centrum Uzależnień na Uniwersytecie Wiktorii oraz z Australijskiego Narodowego Instytutu Badań Leków na Uniwersytecie Curtin dowodzą, że spożywanie alkoholu nie pozostaje bez wpływu również na rozwój choroby nowotworowej gruczołu krokowego.
Jak alkohol wpływa na ryzyko chorób nowotworowych?
Badania dotyczące wpływu diety, w tym ilości spożywanego alkoholu na rozwój chorób nowotworowych prowadzone są od lat przez ośrodki badawcze na całym świcie. Porównanie odnotowanych wcześniej zależności dotyczących raka prostaty a ilości spożywanego alkoholu w sposób jednoznaczny wskazały na to, iż ryzyko zachorowania rośnie wprost proporcjonalnie do ilości spożywanego alkoholu. Dlatego też, jednym z podstawowych wskazań u pacjentów u których zdiagnozowano już raka prostaty oraz u mężczyzn z łagodnym przerostem prostaty jest zachowanie abstynencji. Dotyczy to nie tylko napojów wysokoprocentowych, ale również piwa.
Spożywanie alkoholu po zabiegu operacyjnym
Pytaniem często zadawanym przez pacjentów ze zdiagnozowanym rakiem gruczołu krokowego, jest pytanie o spożywanie alkoholu po operacji. Spożycie napojów alkoholowych w tym przypadku powinno być znacznie ograniczone. Wynika to z konieczności dbania o ogólny stan zdrowia, na który nadużywanie alkoholu wpływa negatywnie.
W wielu przypadkach rak prostaty jest skutkiem wieloletniego nadużywania alkoholu. Wówczas należy poinformować lekarza o chorobie alkoholowej jeszcze przed operacją. Jest to niezwykle ważne, bo nagłe odstawienie alkoholu może doprowadzić do wystąpienia objawów abstynencyjnych. Chory powinien omówić z lekarzem prowadzącym istniejący problem z nadużywaniem alkoholu, co pozwoli na właściwe przygotowanie się do operacji. Tak czy inaczej, po zabiegu niewskazane jest spożywanie alkoholu. Dotyczy to zarówno osób, które spożywały alkohol okazjonalnie, jak i osób, u których występuje choroba alkoholowa.
Profilaktyka raka prostaty
Mając świadomość negatywnego wpływu alkoholu na nasze zdrowie, warto znacząco ograniczyć ilość spożywanych napojów wysokoprocentowych. Dotyczy to w szczególności pacjentów, którzy ze względu na wiek lub obciążenia genetyczne znajdują w grupie podwyższonego ryzyka zachorowania na raka gruczołu krokowego.