rak-nerki

Czym jest nowotwór nerki?

Rak nerki jest jednym z najrzadziej występujących, a tym samym jednym z najtrudniejszych do zdiagnozowania nowotworów. Choroba polega na rozroście podejrzanej masy w okolicy miąższu nerki, której utajony rozwój może powodować przerzuty do całego organizmu. Guz nerki należy do grupy schorzeń podstępnych, ponieważ organizm przez długi czas może nie wykazywać żadnych objawów i nieprawidłowości związanych z rozwojem nowotworu. Najczęściej jego diagnoza następuje przypadkowo podczas badania USG jamy brzusznej. Według statystyk na raka nerki choruje więcej mężczyzn, niż kobiet. Są to zwykle pacjenci po 45 roku życia, dlatego tak ważny element stanowi profilaktyka. W przypadku diagnostyki wykonuje się tomografię komputerową lub rezonans magnetyczny.

Terminy operacji urologicznych na NFZ do 4 tygodni

Jakie są objawy raka nerki?

Nowotwór nerki jest bardzo rzadko wykrywany przez powłoki brzuszne. Ponad 80% diagnoz następuje podczas badania USG, które zostaje zlecone w celu znalezienia przyczyny znacznego osłabienia organizmu, utraty masy ciała lub często występujących infekcji dróg moczowych. W początkowym stadium choroba przebiega praktycznie bezobjawowo. Dopiero w późniejszym etapie rozwoju organizm wysyła symptomy świadczące o bardziej zaawansowanym stopniu choroby.

Do najczęstszych objawów nowotworu nerki należą:

  • zmniejszenie apetytu
  • chroniczne zmęczenie
  • pocenie się w nocy
  • znaczny spadek masy ciała
  • częste stany podgorączkowe
  • wzrost poziomu wapnia we krwi
  • podwyższony poziom OB
  • żylaki powrózka nasiennego
  • obrzęki nóg
  • bóle brzucha oraz okolic lędźwiowych
  • nadciśnienie tętnicze
  • amyloidoza
  • wzrost ilości krwinek czerwonych RBC

Jakie są czynniki zwiększające ryzyko zachorowania na raka nerki?

W przyczynach powstawania nowotworów nerki wyodrębnia się czynniki środowiskowe, uwarunkowania hormonalne oraz dziedziczne uwarunkowania genetyczne. Dbając o ogólną odporność organizmu, prowadząc zdrowy tryb życia uwzględniający prawidłową dietę, regularną aktywność fizyczną oraz ograniczenie używek, możemy w znacznym stopniu przyczynić się do zahamowania rozwoju wielu ognisk chorobowych, w tym nowotworu nerki.

Do istotnych czynników ryzyka należą:

  • palenie papierosów- według statystyk substancje kancerogenne zawarte w papierosach są przyczyną powstawania nowotworu nerki w przypadku 30% mężczyzn oraz 24% kobiet chorujących na raka nerki.
  • ekspozycja na substancje chemiczne szkodliwe dla organizmu- wykonywanie zawodu lub przebywanie w środowisku, w którym stwierdzono nadmiar takich substancji jak kadm, azbest, czy nitrozaminy, może mieć bezpośredni wpływ na rozwój nowotworu nerki.
  • nadużywanie leków przeciwbólowych- obciążanie organizmu poprzez nadmierne stosowanie lekarstw oraz wzmożona filtracja nerek przyczynia się do powstawania choroby
  • nadmierna masa ciała- otyłość (w szczególności u kobiet) jest jedną z najczęściej występujących przyczyn powstawania nowotworów nerek
  • uwarunkowania genetyczne- osoby, u których w rodzinie stwierdzono choroby nerek lub inne schorzenia układu moczowego znajdują się w grupie zwiększonego ryzyka zachorowania
  • nadciśnienie tętnicze- istnieje bezpośrednia zależność pomiędzy prawidłowym funkcjonowaniem nerek a zwiększonym ciśnieniem krwi. Bardzo często osoby borykające się z nadciśnieniem są bardziej podatne na wystąpienie nowotworu

Jakie istnieją metody leczenia raka nerki?

  • Nefrektomia częściowa z wykorzystaniem chirurgii robotycznej

Najbardziej innowacyjna metoda leczenia nowotworu nerki. Polega na przeprowadzeniu zabiegu w asyście robota, dzięki któremu guz zostaje całkowicie wycięty, a zmiany chorobowe na miąższu nerki zostają wyleczone. Pozwala to na oszczędzenie narządu, bez konieczności całkowitej resekcji. Dodatkowo dzięki nowoczesnej technologii blizny pooperacyjne są praktycznie niewidoczne a okres rekonwalescencji pacjenta po zabiegu zostaje maksymalnie skrócony. Obecnie jest to najnowocześniejsza metoda leczenia raka nerki.

  • Nefrektomia radykalna z wykorzystaniem chirurgii robotycznej

W przypadku kiedy stopień zaawansowania choroby nie pozwala na przeprowadzenie nefrektomii częściowej, niezbędna jest całkowita resekcja nerki. Operacja zostaje przeprowadzona w asyście robota chirurgicznego, dzięki czemu operator ma możliwość poruszania się po nawet najtrudniej dostępnych miejscach, całkowicie bezpiecznie usuwając zaatakowany przez nowotwór narząd i blokując dalszy rozwój choroby. Po operacji pacjent potrzebuje zdecydowanie mniej czasu na powrót do pełni sił, niż w przypadku innych metod leczenia.

  • Nefrektomia laparoskopowa

Poprzedniczką zabiegów chirurgii robotycznej była nefrektomia laparoskopowa, dzieląca się na częściową i radykalną. Nefrektomia laparoskopowa częściowa jest metodą leczenia polegającą na całkowitym usunięciu guza bez konieczności resekcji całego narządu. Nefrektomia laparoskopowa radykalna przeprowadzana jest w bardzo podobny sposób do częściowej, jednak w tym wypadku konieczne jest wycięcie całego narządu.

  • Nefrektomia paliatywna

Metoda leczenia wykorzystywana w przypadku leczenia pacjentów o wysokim stopniu zaawansowania choroby, którym towarzyszą ogromne dolegliwości bólowe. Polega na całkowitym usunięciu nerki w celu poprawienia komfortu życia pacjenta.

Nasi specjaliści

Specjaliści pracujący w Centrum Urologicznym Urovita w Chorzowie to osoby z ogromnym doświadczeniem chirurgicznym w dziedzinie urologii i ginekologii.  W Centrum Chirurgii Robotycznej Urobotic to oni zajmują się operacjami z wykorzystaniem robota chirurgicznego. Dbają o każdego Pacjenta indywidualnie, koncentrując się zarówno na przygotowaniu przed operacją, samym zabiegiem, jak i okresie rekonwalescencji. Możesz mieć pewność, że jesteś w dobrych rękach.

Lek. Marcin Trzewik

lek. Marcin Trzewik- Specjalista Urolog. Absolwent Śląskiego Uniwersytetu Medycznego w Katowicach. Specjalizuje się w leczeniu chorób układu moczowo-płciowego głównie wśród mężczyzn. Wykonuje zabiegi urologiczne z wyjątkową precyzją. Koncentruje się na holistycznym podejściu do Pacjenta. Jestem operatorem robota chirurgicznego. Przeprowadza operacje prostaty. 

Lek. Norbert Szydłowski – Pęśko

Specjalista Urolog. Absolwent Śląskiego Uniwersytetu Medycznego w Katowicach. Specjalizuje się w nowoczesnych metodach leczenia w dziedzinie urologii. Swoje doświadczenie zdobywał w wybitnych placówkach w Polsce oraz poza granicami kraju. Wykonuje zabiegi operacyjne z pomocą robota chirurgicznego w przypadku takich schorzeń jak rak stercza, rak nerki, rak pęcherza moczowego. 

Lek. Bartosz Kadłubicki

Specjalista Urolog. Posiada długoletnie doświadczenie w dziedzinie urologii. Związany z Centrum Urologii Urovita w Chorzowie od 2018 roku. Na co dzień specjalizuje się w problematyce nietrzymania moczu wśród kobiet i mężczyzn oraz innowacyjnych rozwiązaniach w medycynie. Wykonuje zabiegi w asyście robota chirurgicznego.

Lek. Grzegorz Kwolek

Specjalista Urolog Śląskiego Centrum Urologii Urovita w Chorzowie. Na co dzień specjalizuje się w diagnostyce i leczeniu różnego rodzaju schorzeń urologicznych, w szczególności kamicy dróg moczowych oraz nowotworów o podłożu urologicznym. Wykonuje zabiegi ESWL (pozaustrojowa litotrypsja falą uderzeniową) oraz operacje w asyście robota chirurgicznego.