pęcherz moczowy

Rak pęcherza moczowego: Objawy, rozpoznanie, leczenie

Rak pęcherza moczowego najczęściej dotyka osób w podeszłym wieku. Zapadalność na niego jest średnio 4 razy większa wśród mężczyzn niż kobiet. Na rozwój choroby w dużym stopniu wpływa prowadzony styl życia, w tym przede wszystkim palenie tytoniu i ryzyka zawodowe.

Choroba początkowo przebiega bezobjawowo, co utrudnia wczesną diagnostykę. Krwiomocz będący pierwszym objawem zmian onkologicznych w obrębie pęcherza moczowego bywa bagatelizowany przez chorych. Z tego powodu około ¼ przypadków raka pęcherza moczowego zostaje zdiagnozowanych już w stadium zaawansowanym choroby.

Terminy operacji urologicznych na NFZ do 4 tygodni

Rak pęcherza: Objawy i rozpoznanie choroby

Pierwsze objawy nowotworu pęcherza moczowego nie są charakterystyczne. Rozwijający się rak pęcherza i jego objawy nie różnią się znacząco od objawów innych schorzeń układu moczowego, takich jak infekcja czy kamica. U osoby chorej może wystąpić: krwiomocz, ból, pieczenie, bolesne i częste oddawanie moczu oraz uczucie nie w pełni opróżnionego pęcherza. Wraz z rozwojem choroby objawy stają się coraz bardziej charakterystyczne. Wskazuje się tutaj na ból w okolicy podbrzusza i lędźwiowej, problemy z oddawaniem moczu, a nawet bezmocz.

Rozpoznanie zmian nowotworowych w obrębie pęcherza moczowego jest możliwe przy pomocy badania ultrasonograficznego. USG pozwala wykryć guzy u pacjentów z objawami sugerującymi obecność patologii w układzie moczowym. Nie jest ono jednak badaniem rozstrzygającym. W przypadku małych zmian nowotworowych do postawienia diagnozy niezbędne jest przeprowadzenie cytologii osadu moczu. Niepomyślny wynik cytologii jest wskazaniem do dalszej diagnostyki w kierunku nowotworu pęcherza moczowego. W tym celu przeprowadza się cystoskopię.

Rak pęcherza moczowego: Różne typy nowotworu

Rak pęcherza moczowego może przyjmować różne formy, z których każda charakteryzuje się odmiennymi cechami histologicznymi i może wymagać różnych metod leczenia. Wskazuje się tu na nowotwory, takie jak:

Rak Urotelialny (Przejściowokomórkowy)

To najczęściej występująca forma raka pęcherza moczowego. Zmiany rozwijają się z komórek urotelialnych, które wyściełają wnętrze pęcherza moczowego.

Rak Plaskonabłonkowy

To mniej powszechny typ nowotworu pęcherza moczowego. Zwykle wiąże się zwykle wiąże się z przewlekłym podrażnieniem lub infekcją, na przykład spowodowaną schistosomatozą (chorobą pasożytniczą). Zmiany rozwijają się z płaskich komórek nabłonka, które zwykle tworzą się w pęcherzu jako reakcja na infekcję lub podrażnienie.

Rak Gruczołowy (Adenokarcynoma)

To rzadka forma raka pęcherza, który z komórek gruczołowych odpowiedzialnych za produkcję i wydzielanie śluzu.

Rak Zarodkowy (Rhabdomyosarcoma)

To bardzo rzadki typ raka pęcherza, który zwykle dotyka dzieci. Rozwija się z komórek mięśniowych lub tkanki łącznej pęcherza.

W zależności od typu i stadium zaawansowania choroby leczenie może obejmować różne metody terapeutyczne, takie jak chirurgia, chemioterapia, radioterapia lub immunoterapia. Wczesne wykrycie jest kluczowe dla skutecznego leczenia i poprawy rokowań.

Leczenie raka pęcherza moczowego

Terapia raka pęcherza moczowego determinowana jest stopniem klinicznego zaawansowania guza. Leczenie chirurgiczne to podstawowa metoda postępowania. Leczenie może być realizowane przy pomocy metody klasycznej, a więc z zastosowaniem procedur chirurgii otwartej lub chirurgii robotycznej.

Chirurgia robotyczna niesie za sobą liczne korzyści dla pacjenta:

  • ograniczenie krwawienia podczas zabiegu,
  • redukcję bólu,
  • minimalizację ryzyka infekcji,
  • krótszy okres rekonwalescencji.

Cystektomia – leczenie raka pęcherza moczowego u kobiet i mężczyzn

Zabieg usunięcia pęcherza moczowego nosi nazwę cystektomii. Cystektomia radykalna polega na całkowitym wycięciu pęcherza moczowego wraz z tkankami przyległymi. Wskazaniem do zabiegu radykalnego jest:

  • zmiana nowotworowa naciekająca na mięśniówkę,
  • zmiana powierzchniowa o wysokim stopniu agresji,
  • nawrotowy rak śródnabłonkowy oporny na leczenie wlewkami,
  • rozległy brodawczakowaty guz pęcherza.

W przypadku mężczyzn w przypadku cystektomii radykalnej mówimy o cystoprostatektomii. Zabieg polega na usunięciu pęcherza moczowego oraz gruczołu krokowego wraz z pęcherzykami nasiennymi. W przypadku kobiet cystektomia radykalna obejmuje usunięcie pęcherza moczowego wraz z cewką, macicą, przydatkami (jajniki wraz z jajowodami) i przednią ścianą pochwy.

Nasi specjaliści

Specjaliści pracujący w Centrum Urologicznym Urovita w Chorzowie to osoby z ogromnym doświadczeniem chirurgicznym w dziedzinie urologii i ginekologii.  W Centrum Chirurgii Robotycznej Urobotic to oni zajmują się operacjami z wykorzystaniem robota chirurgicznego. Dbają o każdego Pacjenta indywidualnie, koncentrując się zarówno na przygotowaniu przed operacją, samym zabiegiem, jak i okresie rekonwalescencji. Możesz mieć pewność, że jesteś w dobrych rękach.

Lek. Marcin Trzewik

lek. Marcin Trzewik- Specjalista Urolog. Absolwent Śląskiego Uniwersytetu Medycznego w Katowicach. Specjalizuje się w leczeniu chorób układu moczowo-płciowego głównie wśród mężczyzn. Wykonuje zabiegi urologiczne z wyjątkową precyzją. Koncentruje się na holistycznym podejściu do Pacjenta. Jestem operatorem robota chirurgicznego. Przeprowadza operacje prostaty. 

Lek. Norbert Szydłowski – Pęśko

Specjalista Urolog. Absolwent Śląskiego Uniwersytetu Medycznego w Katowicach. Specjalizuje się w nowoczesnych metodach leczenia w dziedzinie urologii. Swoje doświadczenie zdobywał w wybitnych placówkach w Polsce oraz poza granicami kraju. Wykonuje zabiegi operacyjne z pomocą robota chirurgicznego w przypadku takich schorzeń jak rak stercza, rak nerki, rak pęcherza moczowego. 

Lek. Bartosz Kadłubicki

Specjalista Urolog. Posiada długoletnie doświadczenie w dziedzinie urologii. Związany z Centrum Urologii Urovita w Chorzowie od 2018 roku. Na co dzień specjalizuje się w problematyce nietrzymania moczu wśród kobiet i mężczyzn oraz innowacyjnych rozwiązaniach w medycynie. Wykonuje zabiegi w asyście robota chirurgicznego.

Lek. Grzegorz Kwolek

Specjalista Urolog Śląskiego Centrum Urologii Urovita w Chorzowie. Na co dzień specjalizuje się w diagnostyce i leczeniu różnego rodzaju schorzeń urologicznych, w szczególności kamicy dróg moczowych oraz nowotworów o podłożu urologicznym. Wykonuje zabiegi ESWL (pozaustrojowa litotrypsja falą uderzeniową) oraz operacje w asyście robota chirurgicznego.