pęcherz moczowy

Rak pęcherza moczowego: Objawy, rozpoznanie, leczenie

Rak pęcherza moczowego najczęściej dotyka osób w podeszłym wieku. Zapadalność na niego jest średnio 4 razy większa wśród mężczyzn niż kobiet. Na rozwój choroby w dużym stopniu wpływa prowadzony styl życia, w tym przede wszystkim palenie tytoniu i ryzyka zawodowe.

Choroba początkowo przebiega bezobjawowo, co utrudnia wczesną diagnostykę. Krwiomocz będący pierwszym objawem zmian onkologicznych w obrębie pęcherza moczowego bywa bagatelizowany przez chorych. Z tego powodu około ¼ przypadków raka pęcherza zostaje zdiagnozowanych już w stadium zaawansowanym choroby.

Terminy operacji urologicznych na NFZ do 4 tygodni

Objawy i rozpoznanie choroby

Pierwsze objawy nowotworu pęcherza moczowego nie są charakterystyczne. Nie różnią się znacząco od objawów innych schorzeń układu moczowego, takich jak infekcja czy kamica. U osoby chorej może wystąpić: krwiomocz, ból, pieczenie, bolesne i częste oddawanie moczu oraz uczucie nie w pełni opróżnionego pęcherza. Wraz z rozwojem choroby objawy stają się coraz bardziej charakterystyczne. Wskazuje się tutaj na ból w okolicy podbrzusza i lędźwiowej, problemy z oddawaniem moczu, a nawet bezmocz.

Rozpoznanie zmian nowotworowych w obrębie pęcherza moczowego jest możliwe przy pomocy badania ultrasonograficznego. USG pozwala wykryć guzy u pacjentów z objawami sugerującymi obecność patologii w układzie moczowym. Nie jest ono jednak badaniem rozstrzygającym. W przypadku małych zmian nowotworowych do postawienia diagnozy niezbędne jest przeprowadzenie cytologii osadu moczu. Niepomyślny wynik cytologii jest wskazaniem do dalszej diagnostyki w kierunku nowotworu pęcherza moczowego. W tym celu przeprowadza się cystoskopię.

Leczenie raka pęcherza moczowego

Terapia raka pęcherza moczowego determinowana jest stopniem klinicznego zaawansowania guza. Leczenie chirurgiczne to podstawowa metoda postępowania. Leczenie może być realizowane przy pomocy metody klasycznej, a więc z zastosowaniem procedur chirurgii otwartej lub chirurgii robotycznej.

Chirurgia robotyczna niesie za sobą liczne korzyści dla pacjenta:

  • ograniczenie krwawienia podczas zabiegu,
  • redukcję bólu,
  • minimalizację ryzyka infekcji,
  • krótszy okres rekonwalescencji.

Cystektomia – leczenie raka pęcherza moczowego u kobiet i mężczyzn

Zabieg usunięcia pęcherza moczowego nosi nazwę cystektomii. Cystektomia radykalna polega na całkowitym wycięciu pęcherza moczowego wraz z tkankami przyległymi. Wskazaniem do zabiegu radykalnego jest:

  • zmiana nowotworowa naciekająca na mięśniówkę,
  • zmiana powierzchniowa o wysokim stopniu agresji,
  • nawrotowy rak śródnabłonkowy oporny na leczenie wlewkami,
  • rozległy brodawczakowaty guz pęcherza.

W przypadku mężczyzn w przypadku cystektomii radykalnej mówimy o cystoprostatektomii. Zabieg polega na usunięciu pęcherza moczowego oraz gruczołu krokowego wraz z pęcherzykami nasiennymi. W przypadku kobiet cystektomia radykalna obejmuje usunięcie pęcherza moczowego wraz z cewką, macicą, przydatkami (jajniki wraz z jajowodami) i przednią ścianą pochwy.

Nasi specjaliści

Specjaliści pracujący w Centrum Urologicznym Urovita w Chorzowie to osoby z ogromnym doświadczeniem chirurgicznym w dziedzinie urologii i ginekologii.  W Centrum Chirurgii Robotycznej Urobotic to oni zajmują się operacjami z wykorzystaniem robota chirurgicznego. Dbają o każdego Pacjenta indywidualnie, koncentrując się zarówno na przygotowaniu przed operacją, samym zabiegiem, jak i okresie rekonwalescencji. Możesz mieć pewność, że jesteś w dobrych rękach.

Lek. Marcin Trzewik

lek. Marcin Trzewik- Specjalista Urolog. Absolwent Śląskiego Uniwersytetu Medycznego w Katowicach. Specjalizuje się w leczeniu chorób układu moczowo-płciowego głównie wśród mężczyzn. Wykonuje zabiegi urologiczne z wyjątkową precyzją. Koncentruje się na holistycznym podejściu do Pacjenta. Jestem operatorem robota chirurgicznego. Przeprowadza operacje prostaty. 

Lek. Norbert Szydłowski – Pęśko

Specjalista Urolog. Absolwent Śląskiego Uniwersytetu Medycznego w Katowicach. Specjalizuje się w nowoczesnych metodach leczenia w dziedzinie urologii. Swoje doświadczenie zdobywał w wybitnych placówkach w Polsce oraz poza granicami kraju. Wykonuje zabiegi operacyjne z pomocą robota chirurgicznego w przypadku takich schorzeń jak rak stercza, rak nerki, rak pęcherza moczowego. 

Lek. Bartosz Kadłubicki

Specjalista Urolog. Posiada długoletnie doświadczenie w dziedzinie urologii. Związany z Centrum Urologii Urovita w Chorzowie od 2018 roku. Na co dzień specjalizuje się w problematyce nietrzymania moczu wśród kobiet i mężczyzn oraz innowacyjnych rozwiązaniach w medycynie. Wykonuje zabiegi w asyście robota chirurgicznego.

Lek. Grzegorz Kwolek

Specjalista Urolog Śląskiego Centrum Urologii Urovita w Chorzowie. Na co dzień specjalizuje się w diagnostyce i leczeniu różnego rodzaju schorzeń urologicznych, w szczególności kamicy dróg moczowych oraz nowotworów o podłożu urologicznym. Wykonuje zabiegi ESWL (pozaustrojowa litotrypsja falą uderzeniową) oraz operacje w asyście robota chirurgicznego.