rak-sromu

Rak sromu, choć nie występuje tak często jak  rak jajnika i stanowi tylko kilka procent ogółu złośliwych nowotworów ginekologicznych, stawia przed medycyną poważne wyzwania w zakresie diagnostyki i leczenia. Większość zachorowań na raka sromu dotyczy kobiet po 60. roku życia, jednak w ostatnich latach obserwuje się rosnącą liczbę zachorowań wśród młodszych kobiet.

Jak w przypadku każdej zmiany nowotworowej, wczesne wykrycie i odpowiednie leczenie są kluczowe dla poprawy rokowań pacjentek, dlatego ważne jest, aby kobiety były świadome objawów raka sromu i odpowiednio na nie reagowały.

Co to jest rak sromu?

Rak sromu jest rzadkim nowotworem złośliwym, który rozwija się w tkankach sromu, będących częścią zewnętrznych narządów płciowych kobiety. Najczęściej występującym typem raka sromu jest rak płaskonabłonkowy, który rozwija się z płaskich komórek nabłonka. W komórkach tego typu raka często stwierdza się obecność DNA wirusa HPV, co wskazuje na związek między infekcją tym wirusem a rozwojem nowotworu.

Zakażenia wirusem HPV, zwłaszcza typu 16, są uznawane za jeden z głównych czynników ryzyka rozwoju raka sromu. HPV jest wirusem przenoszonym drogą płciową. Wśród innych czynników ryzyka wskazuje się przewlekłe stany zapalne sromu oraz zmiany przednowotworowe.

Rak sromu – Objawy

Objawy raka sromu nie są charakterystyczne, w szczególności w początkowych stadiach choroby, co często prowadzi do diagnozowania go w zaawansowanym stadium. Do symptomów, które uważa się za typowe przy raku sromu zaliczyć można:

  • świąd, pieczenie, dyskomfort i ból,
  • zmiany skórne,
  • krwawienia.

Najczęstszym objawem raka sromu jest świąd, który może być intensywny i uporczywy. Z czasem pacjentka może również odczuwać pieczenie, dyskomfort i ból. Objawy te pojawiają się w późniejszych stadiach rozwoju choroby.

To co często zwraca uwagę pacjentek, to zmiany skórne. Wystąpienie owrzodzeń, nacieku lub kalafiorowatych narośli na sromie może być oznaką raka. Obecność jakichkolwiek niepokojących zmian skórnych powinna skłonić pacjentkę do konsultacji z lekarzem.

Podobnie jak rak endometrium, rak sromu może się objawiać krwawieniami. Są one mniej powszechnie niż w przypadku pozostałych schorzeń onkologicznych. Zazwyczaj występują po stosunku seksualnym.

Znaczenie wczesnego wykrycia zmian nowotworowych

Wczesne wykrycie raka sromu jest kluczowe dla skutecznego leczenia i poprawy rokowań. Niestety, brak jest badań przesiewowych w kierunku wczesnego wykrywania nowotworów sromu, dlatego tak ważna jest świadomość objawów i regularne badania ginekologiczne.

Diagnostyka raka sromu

Główne badania i procedury diagnostyczne stosowane w wykrywaniu raka sromu obejmują:

  • badanie ginekologiczne,
  • biopsję,
  • badania obrazowe,
  • wulwoskopię.

Badanie ginekologiczne

Badanie ginekologiczne składa się z dwóch części – wizualnej oceny sromu i palpacyjnej oceny sromu. Lekarz szuka wszelkich nieprawidłowości, takich jak owrzodzenia, narośle, zmiany w kolorze skóry lub inne niepokojące symptomy. Oprócz wizualnej oceny, lekarz przeprowadza również badanie palpacyjne, aby ocenić konsystencję tkanki, obecność guzów i innych nieprawidłowości.

Biopsja

Jeśli podczas badania ginekologicznego zostaną zauważone jakiekolwiek niepokojące zmiany, lekarz może zdecydować o przeprowadzeniu biopsji. Polega to na pobraniu niewielkiego fragmentu tkanki z podejrzanej zmiany, który następnie jest badany pod mikroskopem w celu potwierdzenia obecności komórek nowotworowych.

Badania obrazowe

Badania obrazowe są stosowane przede wszystkim do oceny narządów wewnętrznych i wykrywania ewentualnych przerzutów. Mogą obejmować USG jamy brzusznej, RTG klatki piersiowej (Rentgen klatki piersiowej może być zalecany w celu wykluczenia przerzutów do płuc.), rezonans magnetyczny (MRI) lub tomografię komputerową (CT). Ostatnie badania obrazowe są stasowane w celu dokładniejszej oceny rozprzestrzenienia się nowotworu.

Wulwoskopia

To specjalistyczne badanie, które pozwala na dokładniejszą ocenę sromu za pomocą specjalnego mikroskopu. Podczas wulwoskopii lekarz może zastosować specjalne barwniki, które ułatwiają identyfikację zmian przednowotworowych i nowotworowych.

Leczenie raka sromu

Leczenie raka sromu zależy od wielu czynników, w tym od stadium choroby, ogólnego stanu zdrowia pacjentki, rozmiaru i lokalizacji guza, a nierzadko także od indywidualnych preferencji pacjentki.

Chirurgiczne metody leczenia raka sromu

Chirurgiczne metody leczenia raka sromu obejmują lokalne wycięcie zmiany lub radykalne usunięcie sromu. Lokalne wycięcie zmiany to procedura, która polega na usunięciu guza wraz z niewielkim marginesem zdrowej tkanki. Metoda ta znajduje zastosowanie w przypadku małych guzów ograniczonych do sromu. W bardziej zaawansowanych przypadkach konieczne może być radykalne usunięcie sromu, co oznacza usunięcie całego sromu wraz z przylegającymi tkankami. W zależności od rozprzestrzenienia się choroby, może być również konieczne usunięcie węzłów chłonnych.

Radioterapia i chemioterapia

Radioterapię zewnętrzną stosuje się zarówno jako leczenie uzupełniające po zabiegu chirurgicznym, jak i jako główną metodę leczenia w przypadkach, gdy operacja nie jest możliwa. Radioterapia może być również stosowana w celu zmniejszenia objawów w zaawansowanych stadiach choroby.

Chemioterapia w leczeniu raka sromu może przyjmować postać leczenia przedoperacyjnego oraz leczenia nawrotów. Jako leczenie przedoperacyjne chemioterapia jest wdrażana przed planowaną operacją w celu zmniejszenia rozmiaru guza i ułatwienia przeprowadzenia zabiegu chirurgicznego. W przypadku nawrotu choroby, chemioterapia może być stosowana jako leczenie systemowe.

Rokowania

Rokowania w przypadku raka sromu zależą od kilku kluczowych czynników, w tym od stadium choroby w momencie diagnozy, typu histologicznego nowotworu, a także od odpowiedzi na leczenie. Rokowania są zazwyczaj lepsze, gdy rak sromu jest wykrywany we wczesnym stadium. W przypadku wczesnego wykrycia i braku przerzutów w węzłach chłonnych, rokowanie jest dobre, a pięcioletnie wskaźniki przeżycia mogą być wysokie. W przypadkach, gdy rak jest bardziej zaawansowany lub gdy występują przerzuty, rokowania mogą być mniej korzystne. Zaawansowane stadia raka sromu mogą wymagać bardziej intensywnego leczenia i mogą mieć niższe wskaźniki przeżycia.

Nasi specjaliści

Specjaliści pracujący w Centrum Urologicznym Urovita w Chorzowie to osoby z ogromnym doświadczeniem chirurgicznym w dziedzinie urologii i ginekologii.  W Centrum Chirurgii Robotycznej Urobotic to oni zajmują się operacjami z wykorzystaniem robota chirurgicznego. Dbają o każdego Pacjenta indywidualnie, koncentrując się zarówno na przygotowaniu przed operacją, samym zabiegiem, jak i okresie rekonwalescencji. Możesz mieć pewność, że jesteś w dobrych rękach.

Dr n. med. Anna Bilska-Janosik

Specjalistka Ginekologii Onkologicznej. W 2017 roku dołączyła do wąskiego grona andrologów klinicznych, uzyskując Certyfikat Polskiego Towarzystwa Andrologicznego. Operatorka robota chirurgicznego w Śląskim Centrum Chirurgii Robotycznej UROBOTIC.

Dr n. med. Piotr Stołtny

Specjalista Ginekologii Onkologicznej. Specjalista położnictwa i chorób kobiecych. Operator robota chirurgicznego w Śląskim Centrum Chirurgii Robotycznej UROBOTIC. Swoje doświadczenie zdobywał w wybitnych placówkach w Polsce. Posiada długoletnie doświadczenie w leczeniu nowotworów jajnika i trzonu macicy.  

Dr n. med. Tomasz Horzelski

Specjalista Ginekologii i Położnictwa oraz Specjalista Ginekologii Onkologicznej. W roku 2021 obronił rozprawę doktorską z wyróżnieniem, uzyskując tytuł doktora nauk medycznych i nauk o zdrowiu. Jest operatorem robota chirurgicznego w Śląskim Centrum Chirurgii Robotycznej UROBOTIC..

Dr n med. Andrzej Brenk

Specjalista Ginekologii i Położnictwa. W 2019 roku otrzymał tytuł doktora nauk medycznych i nauk o zdrowiu. Doświadczony lekarz, który charakteryzuje się holistycznym podejściem do Pacjentek. Jest operatorem robota chirurgicznego w Śląskim Centrum Chirurgii Robotycznej UROBOTIC.

Lek. Mateusz Stolecki

Absolwent Uniwersytetu Medycznego w Łodzi.  Regularnie rozwija swoją wiedzę poprzez uczestnictwo w konferencjach naukowych polskich i zagranicznych. Operator robota chirurgicznego w Śląskim Centrum Chirurgii Robotycznej UROBOTIC.

Lek. Michał Szpringer

Absolwent Wydziału Lekarskiego z Oddziałem Lekarsko-Dentystycznym w Zabrzu Śląskiego Uniwersytetu Medycznego.  Zajmuje się prowadzeniem ciąży fizjologicznej i ciąży powikłanej, diagnostyką chorób ginekologicznych oraz leczeniem chorób kobiecych. Jest operatorem robota chirurgicznego.