Rak trzonu macicy

Co to jest rak trzonu macicy?

Rak endometrium to jeden z częstszych nowotworów wśród kobiet. Trzon macicy odpowiedzialny jest za utrzymywanie ciąży oraz odpowiedni rozwój płodu. Cyklicznie, pod wpływem hormonów, błona śluzowa (zwana endometrium) jest wymieniana (miesiączkowanie). Jest to bezpośredni sygnał organizmu świadczący o gotowości do przyjęcia zarodka w chwili zapłodnienia. W przypadku pojawienia się nowotworu to właśnie endometrium jest narządem objętym zmianami rakowymi. Istnieją 2 typy nowotworu endometrium. Pierwszy z nich, gruczolak endometrialny, dotyczy aż 85% chorych kobiet. Najczęściej rozwija się w okresie około przekwitania w związku ze stymulacją estrogenami. Drugi, dotykający zdecydowaną mniejszą ilość kobiet, ma charakter bardziej złośliwy i nie jest zależny od stymulacji hormonalnej. Najczęściej dotyczy kobiet po 65 roku życia.

Jakie są objawy raka trzonu macicy?

Nowotwór endometrium daje objawy już na początku rozwoju choroby. Dla postawienia odpowiedniej diagnozy niezbędna jest szczegółowa diagnostyka. Najczęściej wykonuje się abrazję jamy macicy, czyli łyżeczkowanie. Polega ona na pobraniu próbki komórek endometrium poprzez zeskrobanie śluzówki specjalnym przyrządem. Badanie najczęściej wykonuje się przy znieczuleniu częściowym lub ogólnym. W diagnostyce raka trzonu macicy wykonuje się również takie badania jak biopsja lub histeroskopia. Podczas histeroskopii do macicy wprowadzona zostaje kamera w celu obejrzenia przez specjalistę, w jakim stanie jest endometrium oraz pobrany zostaje materiał do badań (biopsja).

Objawy w okresie miesiączkowania:

W przypadku kobiet, które nie przeszły jeszcze okresu przekwitania pierwszym objawem, mogącym świadczyć o rozwoju nowotworu trzonu macicy jest nieregularne krwawienie oraz plamienie w okresach pomiędzy miesiączkami. Dodatkowo nieregularność menstruacji również jest sygnałem do wykonania badań kontrolnym pod kątem raka endometrium.

Objawy po menopauzie:

U kobiet, które przeszły już okres przekwitania charakterystycznym objawem mogącym świadczyć o rozwoju nowotworu trzonu macicy są plamienia i krwawienia z dróg rodnych. Ze względu na to, że nie przechodzą one już menstruacji, symptomy te są łatwe do dostrzeżenia i każdorazowo wymagają konsultacji ze specjalistą. Dzięki szybkiej reakcji i postawieniu odpowiedniej diagnozy leczenie wdrożone we wstępnej fazie rozwoju choroby jest w stanie całkowicie wyeliminować zmiany nowotworowe.

Jakie są czynniki zwiększające ryzyko zachorowania na raka trzonu macicy?

Ryzyko zachorowania na nowotwór endometrium zwiększa się wraz z wiekiem. Istnieje jednak szereg czynników mogących przyczyniać się do rozwoju choroby.

 • Zwiększona ilość estrogenów w organizmie- każde zachwiania hormonalne mogą przyczynić się do rozwoju choroby, dlatego regularna profilaktyka jest bardzo ważnym elementem życia każdej kobiety
 • Nadmiar kilogramów- kobiety z otyłością są trzykrotnie bardziej narażone na wystąpienie nowotworu endometrium
 • Zła antykoncepcja hormonalna- nieodpowiednio dobrana forma leczenia może przyczyniać się do rozwoju choroby nowotworowej trzonu macicy
 • Zaburzenia owulacji- najczęściej spowodowane rozchwianiami hormonalnymi mogą przyczyniać się do powstawania raka endometrium

Jakie są metody leczenia raka endometrium?

 • Histerektomia w asyście robota chirurgicznego

Jedną z najmniej inwazyjnych metod leczenia jest zabieg wykonywany przy pomocy wysokiej jakości robota chirurgicznego. Dzięki nowoczesnej technologii operator ma możliwość dostać się do trudno dostępnych miejsc bez konieczności uszkodzenia pobliskich tkanek. Operacja polega na wycięciu macicy wraz z obustronną resekcją przydatków. W skrajnych przypadkach (wysoki stopień zaawansowania choroby) konieczne może okazać się usunięcie węzłów chłonnych.

 • Histerektomia klasyczna

Zabieg polegający na resekcji macicy oraz przydatków (w niektórych przypadkach również węzłów chłonnych). Wykonywany najczęściej techniką otwartą, przezpochwową lub laparoskopową.

 • Radioterapia

Metoda leczenia opierająca się na wykorzystaniu promieniowania w celu usunięcia ognisk nowotworowych. Najczęściej składa się z dwóch etapów: zewnętrznego i wewnętrznego. Pozwala zniszczyć komórki rakowe bez uszkadzania pobliskich tkanek.

 • Chemioterapia

Forma walki z nowotworem trzonu macicy polegająca na dożylnym podaniu chemicznych środków mających na celu zniszczenie komórek rakowych. Ze względu na siłę działania wiążą się z nią skutki uboczne w postaci osłabienia odporności, wypadania włosów i złego samopoczucia.

 • Hormonoterapia

Leczenie opierające się na podawaniu hormonów z grupy gestagenów, wiążące się z ryzykiem wystąpienia zakrzepicy żylnej oraz przybraniem na wadze. Jego celem jest zahamowanie rozwoju komórek nowotworowych.

Rak jajnika

rak-jajnika

Co to jest rak jajnika?

Nowotwór jajnika jest często spotykanym schorzeniem wśród kobiet. Jajniki w organizmie kobiety pełnią dwie bardzo ważne funkcje. Po pierwsze produkują hormony, w tym najważniejszy z nich, odpowiedzialny za rozwój cech kobiecych- estradiol. Drugim istotnym zadaniem żeńskich gonad (jajników) jest wytwarzanie gamet, czyli komórek jajowych. Jajnik zbudowany jest z różnego rodzaju komórek, pełniących odmienne funkcje. Rozwój nowotworu może nastąpić na każdym poziomie komórkowym, jednak najczęściej spotykanym jest rak surowiczy. Rozwój nowotworu można podzielić na dwa typy. Typ pierwszy, niestety rzadziej występujący, przybiera postać łagodną lub ograniczenie złośliwą. Często wykrywany jest już w 1 stadium zaawansowania i daje dobre rokowania. Typ drugi, bardziej popularny, od samego początku wykazuje się złośliwością. Jest dużo trudniejszy do wykrycia, ponieważ nowotwór nie przybiera postaci guzka, a szybko rozprzestrzenia się po jamie otrzewnej, nie dając jednoznacznych sygnałów o swoim istnieniu. W największej grupie ryzyka znajdują się kobiety między 45 a 70 rokiem życia.

Jakie są objawy raka jajnika?

W początkowym stadium choroby nowotwór jajnika nie daje żadnych objawów. W trakcie rozwoju symptomy mu towarzyszące zaczynają przypominać dolegliwości ze strony układu pokarmowego. Wynika to z charakteru nowotworu, który oprócz samego jajnika często dotyka organów sąsiadujących.

Najczęstsze objawy raka jajnika:

 • zaparcia
 • wzdęcia
 • bóle brzucha
 • uczucie pełności
 • problemy z trawieniem
 • kolki
 • ból miednicy
 • zwiększenie obwodu brzucha
 • zmiana w częstotliwości oddawania moczu
 • wodobrzusze
 • nerwobóle ud
 • krwawienia z dróg rodnych
 • brak łaknienia

Jakie są czynniki zwiększające ryzyko wystąpienia nowotworu jajnika?

 • Uwarunkowania genetyczne- przyjmuje się, że około 10% wszystkich nowotworów jajnika ma podłoże genetyczne i wiąże się z mutacją genów BRCA 1 i BRCA 2.
 • Zespół Lyncha- genetyczne występowanie niepolipowatego raka jelita grubego, który bardzo często współistnieje z innymi chorobami, takimi jak: rak endometrium, rak jajnika, rak pęcherza moczowego. Szacuje się, że zespół Lyncha jest przyczyną około 10% nowotworów jajnika.
 • Zaburzenia hormonalne- nieprawidłowe funkcjonowanie hormonów w organizmie ma bezpośredni wpływ na rozwój chorób nowotworowych układu płciowego, w tym raka jajnika.
  Poród po 35 roku życia- kobiety, które przechodzą ciążę w późnym wieku rozrodczym, znajdują się w grupie zwiększonego ryzyka.
 • Długotrwałe stosowanie terapii hormonalnej- rozregulowanie gospodarki hormonalnej w kobiecym organizmie przez długi okres czasu może przyczyniać się do rozwoju raka.

Jak diagnozuje się raka jajnika?

W celu wykrycia zmian mogących świadczyć o rozwoju nowotworu niezbędna jest profilaktyka. Regularne badania kontrolne pozwalają rozpoznać chorobę już na wczesnym etapie. Ze względu na specyfikę schorzenia jest on trudny do wykrycia. W diagnostyce stosuje się takie badania jak:

 • laparoskopia zwiadowcza
 • USG (przezpochwowe i jamy brzusznej)
 • badania ginekologiczne dopochwowe
 • badania poziomu antygenu surowiczego (CA 125/wskaźnik ROMA)

Jakie są metody leczenia nowotworu jajnika?

Najczęstszą formą leczenia nowotworu jajnika jest zabieg chirurgiczny, mający na celu usunięcie narządu wraz z węzłami chłonnymi, wyrostkiem robaczkowym oraz innymi miejscami, gdzie zaobserwowano przerzuty. Dzięki znacznemu rozwojowi technologii obecnie jedną z najmniej inwazyjnych metod jest operacja w asyście robota chirurgicznego. To innowacyjne rozwiązanie pozwala na zminimalizowanie ryzyka wystąpienia powikłań pooperacyjnych oraz pozwala operatorowi na nieznaną dotychczas precyzję.

Nasi specjaliści

Specjaliści pracujący w Centrum Urologicznym Urovita w Chorzowie to osoby z ogromnym doświadczeniem chirurgicznym w dziedzinie urologii i ginekologii.  W Centrum Chirurgii Robotycznej Urobotic to oni zajmują się operacjami z wykorzystaniem robota chirurgicznego. Dbają o każdego Pacjenta indywidualnie, koncentrując się zarówno na przygotowaniu przed operacją, samym zabiegiem, jak i okresie rekonwalescencji. Możesz mieć pewność, że jesteś w dobrych rękach.

Dr n. med. Anna Bilska-Janosik

Specjalistka Ginekologii Onkologicznej. W 2017 roku dołączyła do wąskiego grona andrologów klinicznych, uzyskując Certyfikat Polskiego Towarzystwa Andrologicznego. Operatorka robota chirurgicznego w Śląskim Centrum Chirurgii Robotycznej UROBOTIC.

Dr n. med. Piotr Stołtny

Specjalista Ginekologii Onkologicznej. Specjalista położnictwa i chorób kobiecych. Operator robota chirurgicznego w Śląskim Centrum Chirurgii Robotycznej UROBOTIC. Swoje doświadczenie zdobywał w wybitnych placówkach w Polsce. Posiada długoletnie doświadczenie w leczeniu nowotworów jajnika i trzonu macicy.  

Dr n. med. Tomasz Horzelski

Specjalista Ginekologii i Położnictwa oraz Specjalista Ginekologii Onkologicznej. W roku 2021 obronił rozprawę doktorską z wyróżnieniem, uzyskując tytuł doktora nauk medycznych i nauk o zdrowiu. Jest operatorem robota chirurgicznego w Śląskim Centrum Chirurgii Robotycznej UROBOTIC..

Dr n med. Andrzej Brenk

Specjalista Ginekologii i Położnictwa. W 2019 roku otrzymał tytuł doktora nauk medycznych i nauk o zdrowiu. Doświadczony lekarz, który charakteryzuje się holistycznym podejściem do Pacjentek. Jest operatorem robota chirurgicznego w Śląskim Centrum Chirurgii Robotycznej UROBOTIC.

Lek. Mateusz Stolecki

Absolwent Uniwersytetu Medycznego w Łodzi.  Regularnie rozwija swoją wiedzę poprzez uczestnictwo w konferencjach naukowych polskich i zagranicznych. Operator robota chirurgicznego w Śląskim Centrum Chirurgii Robotycznej UROBOTIC.

Lek. Michał Szpringer

Absolwent Wydziału Lekarskiego z Oddziałem Lekarsko-Dentystycznym w Zabrzu Śląskiego Uniwersytetu Medycznego.  Zajmuje się prowadzeniem ciąży fizjologicznej i ciąży powikłanej, diagnostyką chorób ginekologicznych oraz leczeniem chorób kobiecych. Jest operatorem robota chirurgicznego.