Pacjent w centrum uwagi! We wrześniu obchodzony jest Międzynarodowy Dzień Bezpieczeństwa Pacjenta. Przypomina, jak ważna jest dbałość o każdy detal, by maksymalnie chronić zdrowie i życie osób chorych. Codziennie na naszych oddziałach hospitalizujemy dziesiątki Pacjentów. Powierzają nam swoje zdrowie, a my dokładamy wszelkich starań, aby sprawnie diagnozować, leczyć, rehabilitować. To jednak nie wszystko. Cały personel Szpitala UROVITA dba o komfort psychiczny Pacjenta. Jesteśmy placówką ze szczególnym wskazaniem na profil urologiczny oraz ginekologiczny, więc troska o poczucie intymność i poszanowanie godności, mają szczególne miejsce w naszej misji.

Zorganizowaliśmy więc jednodniowy event dla naszych Pacjentów, podczas którego miały miejsce prelekcje oraz pokazy, mające na celu pokazanie, jak ważne w procesie rekonwalescencji jest zadbanie o higienę, właściwe odżywianie, dobrostan umysłu i rehabilitacja.

Higiena

Mówi się, że wszystko jest w naszych rękach i jest w tym 100%prawdy. Między innymi dlatego zaproponowaliśmy chętnym eksperyment z wykorzystaniem lampy UV. W pierwszej kolejności nanosiliśmy specjalny płyn na dłonie, imitując ruchy wykonywane podczas mycia rąk, aby tak rozprowadzić specyfik, jak dokładnie umylibyśmy ręce podczas standardowej, codziennej rutyny. Następnie ręce umieszczaliśmy w urządzeniu, które pokazywało miejsca, które nie zostałyby domyte. Mimo, że wszyscy wiemy jak myć ręce, to okazało się, że mało kto robi to w skuteczny sposób. Personel medyczny zwraca szczególną uwagę na dłonie, gdyż są jednym z największych nośników bakterii. Pomagaliśmy więc Pacjentom w praktyczny sposób nauczyć się skutecznego mycia rąk. Nie da się ukryć, że pandemia sporo nam pomogła w procesie poprawy higieny. Do sieci handlowych, publicznych toalet powróciły mydła i ręczniki papierowe, co nie było tak oczywiste, cofając się pamięcią do czasów przed COVID-19.
I o ile w medycynie wiemy, że czyste ręce to bezpieczeństwo, o tyle bardzo Państwa uczulamy – myjcie ręce ciepłą wodą z dodatkiem detergentu i… osuszajcie je dokładnie!

Rehabilitacja

Kolejnym punktem programu były indywidualne rozmowy z rehabilitantką. Odpowiedziała na wszystkie nurtujące pytania i udzieliła cennych wskazówek. Rehabilitacja w procesie leczenia i rekonwalescencji ma bardzo duże znaczenie. Dlatego w programie UROBOTIC proponujemy naszym Pacjentom kompleksową opiekę, od diagnostyki, przez leczenie, operacje robotyczne, aż po rehabilitację właśnie. Prowadzimy ją zarówno przed planowanymi zabiegami, jak i po operacjach. Pozwala to na znacznie szybszy powrót do zdrowia i sprawności fizycznej. Z wykorzystaniem aparatu USG pokazywaliśmy, jak działają nasze mięśnie podczas wykonywania konkretnych ćwiczeń i czynności codziennych. To pozwala lepiej zrozumieć, dlaczego poświęcając codziennie kilka minut na rehabilitację, zatrzymujemy zdrowie na dłużej i cieszymy się sprawnością. W operacjach urologicznych oraz ginekologicznych to już nie tylko kwestia komfortu, ale również przywrócenia funkcji, na których wszystkim zależy. Tak często Pacjenci obawiają się problemów związanych z nietrzymaniem moczu. A z tym da się walczyć. Zarówno po porodzie, jak i po trudnych zabiegach operacyjnych.

Pacjent musi się odżywiać

Musimy nie tylko jeść, ale przede wszystkim się odżywiać. Dlatego uczulamy, że w kwestii bezpieczeństwa Pacjenta, istotnym jest również zadbanie o właściwie zbilansowaną dietę. Dieta tak często kojarzona jest z odchudzaniem, ale to nie w tym rzecz! Jest właściwym połączeniem składników odżywczych, potrzebnych do dobrego funkcjonowania organizmu. Równowaga między węglowodanami, tłuszczami, białkiem, nie jest łatwa do osiągnięcia, zwłaszcza, jeżeli Pacjent jest chory i ostatnią rzeczą, o której myśli, jest sprytne komponowanie posiłków. Z pomocą przyjść mogą specjalistyczne odżywki, dostępne również w formie wygodnych buteleczek. Takie rozwiązanie zaprezentowała firma Nutricia, która podarowała Pacjentom dostosowane do ich potrzeb produkty.

Chorzy otrzymali również inne niespodzianki. W paczkach znalazły się książki, a także środki higieny, dzięki uprzejmości #Medifarm Tychy oraz gadżety od Sanprobi. A cały dzień umiliło ciasto marchewkowe #Buoncibo

To był dobry dzień! Warto uświadamiać sobie, jak wiele jest w naszych rękach i wiedzieć, że właściwym podejściem, higieną, odżywianiem, rehabilitacją – realnie zwiększamy swoje szanse na powrót do zdrowia i pełnej sprawności. Pacjent ma ogromny udział w tym procesie.