Urolog to lekarz specjalista zajmujący się diagnozowaniem i leczeniem chorób układu moczowo-płciowego u mężczyzn oraz chorób układu moczowego u kobiet. W ramach swojej specjalizacji urolog najczęściej zajmuje się wrodzonymi i nabytymi chorobami nerek, nadnerczy, pęcherza moczowego, moczowodów, prącia, jąder i prostaty.
Badanie urologiczne
W zależności od zgłaszanych przez pacjenta dolegliwości badanie urologiczne może się składać ze szczegółowego wywiadu, badania fizykalnego oraz analizy wyników zleconych badań diagnostycznych. W przypadku pacjentów, którzy obserwują u siebie dolegliwości związane z oddawaniem moczu, zaleca się przed wizytą u urologa prowadzić dziennik mikcji, w którym przez klika dni pacjent będzie notował ilość przyjmowanych płynów i wydalanego moczu, incydenty nietrzymania moczu, kolor i ewentualny zapach moczu. Takie informacje mogą przyspieszyć postawienie prawidłowej diagnozy.
Jakie badania diagnostyczne może zlecić urolog?
W ramach dodatkowych badań diagnostycznych urolog zleca lub wykonuje w gabinecie:
- badanie zewnętrznych narządów płciowych, włącznie z odprowadzeniem napletka,
- badanie palpacyjne polegające na dotykowej ocenie podbrzusza, okolic krocza, ujścia cewki moczowej, jąder, okolic lędźwiowych,
- badanie per rectum polegające na badaniu gruczołu krokowego palcem przez odbyt,
- badanie krwi i moczu,
- USG dróg moczowych,
- badanie urodynamiczne polegające na ocenie przepływu moczu,
- badanie urograficzne,
- cystoskopię polegająca na ocenie stanu dróg moczowych przeprowadzana z użyciem wziernika.
Jakie choroby leczy urolog?
Jak już wspomnieliśmy urolog diagnozuje i leczy choroby w obrębie układu moczowo-płciowego u mężczyzn i moczowego u kobiet. Najczęściej są to:
- zapalenie gruczołu krokowego,
- zapalenie jądra,
- problemy z nietrzymaniem moczu,
- nowotwory łagodne i złośliwe,
- rozrost stercza,
- kamica nerkowa,
- załupek,
- zaburzenia erekcji,
- nawracające infekcje dróg moczowych.
Kiedy należy zgłosić się na konsultację urologiczną?
Do gabinetu urologa powinniśmy się zgłaszać nie tylko w sytuacji, w której obserwujemy niepokojące objawy zdrowotne. Zaleca się, żeby mężczyźni po 40. roku życia zgłaszali się na badanie profilaktyczne przynajmniej raz do roku. Regularna profilaktyka umożliwia szybkie diagnozowanie chorób w ich wczesnym stadium, co zwiększa szanse na skuteczne leczenie.
Niezależnie od wieku i stanu zdrowia zaniepokoić powinny nas wszelkie objawy sugerujące nieprawidłową pracę narządu moczowo-płciowego. Do tych najczęściej obserwowanych zalicza się:
- krwiomocz,
- zaburzenia częstotliwości oddawania moczu,
- wydalanie zbyt dużych objętości moczu,
- uczucie parcia na pęcherz,
- ból, pieczenie lub dyskomfort podczas oddawania moczu,
- ból w podbrzuszu lub okolicach narządów moczowo-płciowych,
- ból w okolicy lędźwiowej kręgosłupa,
- problemy związane z nietrzymaniem moczu,
- ból, zmiana w wyglądzie narządów płciowych,
- zaburzenia erekcji.
Szereg poważnych schorzeń urologicznych rozwija się bezobjawowo lub daje objawy niecharakterystyczne. Dlatego tak ważnym jest, aby wszelkie niepokojące symptomy konsultować ze specjalistą. Bagatelizowanie objawów ze strony układu moczowo-płciowego może skutkować rozwojem poważnych chorób, w tym nowotworów.