Dieta ma kluczowe znaczenie dla naszego zdrowia i dobrego samopoczucia. Jest szczególnie ważna w okresie leczenia i rekonwalescencji. Jak powinna wyglądać dieta pacjentów onkologicznych ze zdiagnozowanym rakiem prostaty?
Rak prostaty najczęściej dotyka mężczyzn między 70 a 80 rokiem życia. Jego etymologia nie jest do końca znana. Znamy jednak czynniki, które zwiększają ryzyko zachorowania. Zalicza się do nich:
- wiek,
- uwarunkowania genetyczne (wystąpienie tego raka u członków najbliższej rodziny),
- duże stężenie testosteronu,
- mutacje genów,
- czynniki środowiskowe, w których zawiera się m.in. niewłaściwa dieta bogata w nasycone kwasy tłuszczowe pochodzenia zwierzęcego.
Rak prostaty: Założenia dietetyczne
Założenia dietetyczne w przypadku raka prostaty są zgodne z ogólnymi zasadami rekomendowanymi podczas leczenia onkologicznego. Dieta musi pokrywać zapotrzebowanie chorego na podstawowe składniki odżywcze, takie jak białka, tłuszcze, węglowodany, witaminy, składniki mineralne oraz woda. Kluczowe podczas leczenia onkologicznego jest niedopuszczenie do rozwoju niedożywienia.
Dieta, także medyczna, powinna być zawsze indywidualnie dobrana do potrzeb pacjenta. Projektując dietę dla danego pacjenta należy wciąć pod uwagę:
- wiek,
- masę ciała,
- choroby towarzyszące,
- preferencje smakowe,
- sposób leczenia,
- ewentualne skutki uboczne podawanych leków.
Wskazówki dietetyczne w czasie leczenia
W trakcie leczenia warto spożywać od 4 do 5 posiłków dziennie o niewielkiej objętości. Regularne spożywanie posiłków pomaga pokryć zapotrzebowanie organizmu na podstawowe składniki odżywcze i uniknąć poczucia przejedzenia, które może powodować dyskomfort. Należy przy tym pamiętać, że podaż białka u dorosłego człowieka z chorobą nowotworową jest prawnie dwukrotnie większa niż u osoby zdrowiej. Wynosi ok.1,5 g/kg mc./dobę.
Posiłki powinny mieć lekkostrawny charakter. Dlatego rekomenduje się pokarmy duszone na parze lub gotowane. Chorym w trakcie leczenia nie zaleca się spożywania dań pieczonych i smażonych na głębokim oleju.
Nowotwór prostaty: Co jeść?
Dieta przy raku prostaty powinna obfitować w warzywa, owoce, produkty pełnoziarniste, dobrej jakościchude mięso, ryby, niskotłuszczowe produkty mleczne, oleje roślinne, zmielone orzechy czy nasiona roślin strączkowych. Zalecenia dietetyczne mogą ulec zmianie w okresie chemioterapii, co wynika z pojawiających się u pacjentów dolegliwości wymagających modyfikacji stosowanej dotychczas diety.
Według literatury medycznej określone pokarmy mogą wpływać na obniżenie antygenu prostaty we krwi, co wiąże się z mniejszym ryzykiem nawrotu choroby. W tym celu chorym zaleca się przyjmowanie pokarmów bogatych w:
- likopen: pomidorów, papai, arbuzów, różowych grejpfrutów, brzoskwini, dzikiej róży wraz z przetworami z tych produktów,
- kwasy omega-3 występujące w oleju lnianym, oleju rzepakowym, orzechach włoskich, siemieniu lnianym, tłustych rybach morskich,
- betakaroten: marchwi, dyni, brokułów i szpinaku,
- witaminę C.