produkty spożywcze ułożone w serce

Liczba zachorowań na raka macicy stale rośnie i według prognoz Światowej Organizacji Zdrowia w najbliższych latach nie możemy liczyć na zahamowanie tej tendencji. Większa zapadalność na choroby nowotworowe wiąże się ze zmianami cywilizacyjnymi – wydłużającą się średnią życia, zmianami w nawykach żywieniowych i stylu życia, zanieczyszczeniem środowiska naturalnego, a w przypadku raka szyjki macicy także ze zmianami społeczno-kulturowymi, które wpłynęły na nasz stosunek do seksu.

Jaką rolę w profilaktyce i leczeniu raka macicy odgrywa dieta? Jakie produkty spożywcze powinna uwzględniać? Których musimy się wystrzegać?

Profilaktyka raka macicy: Dieta przeciwrakowa

Odpowiednia dieta jest jednym z filarów profilaktyki nowotworowej. Zdaniem specjalistów to, co jemy w sposób znaczący wpływa na ryzyko zachorowania na chorobę nowotworową. Dlatego warto wiedzieć, na czym opiera się dieta przeciwrakowa i jak kształtować zdrowe nawyki żywieniowe, aby zmniejszyć ryzyko wystąpienia raka macicy.

W tym miejscu na uwagę zasługuje jeszcze jedna kwestia. Optymalna dieta antyrakowa to nie tyle pojedyncze substancje odżywcze, a raczej ich wzajemne współdziałanie i synergia w zbilansowanej, różnorodnej diecie. Fundamentem tej diety są warzywa i owoce, które powinniśmy spożywać co najmniej pięć razy w ciągu dnia.  (WHO zaleca w diecie antyrakowej nawet osiem do dziesięciu porcji dziennie w kontekście zapobiegania chorobom nowotworowym).  Wybierając warzywa i owoce warto postawić na produkty sezonowe. Dojrzewające w sposób naturalny owoce są najlepsze w smaku i mają optymalną zawartość substancji odżywczych i są mniej zanieczyszczone szkodliwymi substancjami. Warto zwrócić przy tym uwagę na ich kolor i smak. Najwyższy poziom cennych dla naszego organizmu przeciwutleniaczy jest w tych warzywach i owocach, które mają najwięcej koloru i smaku.

Profilaktyka nowotworowa skupia się również na unikaniu produktów wysoko przetworzonych i gotowych produktów spożywczych. Ważna w całym procesie  jest także higiena jedzenia. Warzywa i owoce przed spożyciem należy długo i dokładnie płukać.

Leczenie raka macicy: Jakich produktów spożywczych unikać w trakcie terapii onkologicznej?

Dieta w terapii onkologicznej to  nie tylko źródło ważnych dla organizmu składników odżywczych. To także element kluczowy dla naszego dobrego samopoczucia, a na te mogą dodatkowo niekorzystnie wpływać dolegliwości trawienne będące pochodną zabiegów chirurgicznych i zastosowanego leczenia. Dlatego w przypadku wdrożonej terapii przeciwnowotworowej zaleca się stosowanie diety lekko strawnej. Jej głównym celem jest ograniczenie odczuwania powikłań leczenia poprzez odciążenie przewodu pokarmowego, a także poprawa procesów trawienia oraz wchłaniania składników odżywczych. Dieta taka wyklucza:

  • surowe warzywa i owoce (choć w ramach profilaktyki przeciwnowotworowej są naszym sprzymierzeńcem, na początkowych etapach leczenia mogą powodować nasilenie dolegliwości ze strony układu trawiennego, a co za tym idzie zwiększać nasz dyskomfort),
  • pełnoziarnistych produktów zbożowych,
  • ostrych przypraw,
  • potraw smażonych,
  • potraw obfitujących w tłuszcz,
  • żywności typu fast food,
  • kawy.

W sytuacji, w której choroba znacząco utrudnia spożycie codziennych posiłków i utrzymanie odpowiednio zbilansowanej diety, zaleca się stosowanie doustnych preparatów odżywczych. Ich stosowanie należy skonsultować z lekarzem.