Nowoczesne technologie zmieniają oblicze i możliwości chirurgii praktycznie we wszystkich jej obszarach. Chirurgia robotyczna pozwala na przeprowadzanie zabiegów z niespotykaną dotąd precyzją, przy jednoczesnym ograniczeniu interwencji w ciało pacjenta. Odnosząc się do zastosowań chirurgii robotycznej w urologii i onkologii urologicznej wiele osób używa terminu robot da Vinci. W praktyce za tym terminem kryje się szeroki wachlarz systemów robotycznych o różnych nazwach i parametrach pracy. Ich wspólnym mianownikiem jest rozszerzenie możliwości zastosowania zabiegów laparoskopowych. Jak w takim razie przebiega operacja prostaty w asyście robota chirurgicznego?
Przebieg prostatektomii metodą robotyczną
Operację przeprowadza się w znieczuleniu ogólnym. W obrębie brzucha pacjenta lekarz wykonuje niewielkie nacięcia, przez które wprowadzane są ramiona robota wyposażone w odpowiednie instrumenty oraz stereoskopową kamerę pozwalającą na uzyskanie trójwymiarowego obrazu pola operacyjnego. To właśnie kamera umożliwiająca oglądanie pola operacyjnego w 3D i10-krotnym powiększeniu zapewnia tak dużą precyzję, a co za tym idzie możliwość przeprowadzenia leczenia zabiegowego z oszczędzeniem otaczających tkanek. O zakresie operacji decyduje oczywiście stopień zaawansowania choroby, umiejscowienie zmiany oraz ogólny stan zdrowia pacjenta. Niemniej jednak, dzięki wsparciu robota chirurgicznego coraz większa liczba pacjentów zyskuje szansę na wyleczenie i powrót do sprawności.
Celem operacji robotycznej jest usunięcie z organizmu całego nowotworu, przy równocześnie jak najmniejszym naruszeniu otaczających tkanek. Dlaczego to takie ważne?Prostata jest otoczonastrukturami, których uszkodzenie skutkuje istotnymi zaburzeniami funkcji układu moczowo-płciowego. Stąd, na ile tylko pozwala na to stopień zaawansowania choroby i umiejscowienia zmiany, chirurg dąży do jak najmniejszej ingerencji w otaczające tkanki. W trakcie zabiegu usuwany jest gruczoł krokowy wraz z pęcherzykami nasiennymi. W uzasadnionych medycznie przypadkach prostatektomia obejmuje również węzły chłonne.
Korzyści z zabiegu w asyście robota
O dużej popularności technik chirurgii robotycznej decydują przede wszystkim większe szanse na powrót pacjenta do zdrowia. Jest to możliwe ze względu na precyzję, z jaką usuwany jest cały zmieniony nowotworowo gruczoł krokowy lub sama zmiana nowotworowa. Chirurgia robotyczna wiąże się również z większym komfortem i jakością życia po zabiegu. Wskazywana wcześniej precyzja pracy chirurga przekłada się w tym przypadku na:
- minimalizację bólu pooperacyjnego,
- ograniczenie ryzyka powikłań,
- możliwość zachowania funkcji układu moczowo-płciowego.
Precyzja idzie w parze z ograniczeniem ingerencji w ciało. Rezygnując z otwarcia powłok brzusznych pacjenta znacząco skracamy czas rekonwalescencji po zabiegu, a co za tym idzie czas pobytu w szpitalu. To wszystko ma korzystny wpływ na przebieg leczenia, przede wszystkim stan psychiczny pacjenta.