Początkiem tego roku uruchomiliśmy program UROBOTIC, który w założeniu miał kompleksowo wspierać Pacjentów urologicznych w powrocie do zdrowia z wykorzystaniem nowoczesnych technologii i zabiegów robotycznych. Wiedzieliśmy, że to krok milowy w rozwoju medycyny na Śląsku. Okazało się, że odnieśliśmy sukces na miarę całej Europy, wykonując najwięcej operacji w asyście robota Versius! Na sukces ten zapracował zespół chirurgów robotycznych w składzie: lek. Marcin Trzewik, lek. Norbert Szydłowski-Pęśko, lek. Bartosz Kadłubicki, lek. Grzegorz Kwolek.
Najwięcej, czyli ile?
W ciągu niespełna 10 miesięcy wykonaliśmy 150 operacji, sfinansowanych przez NFZ. To ogromna szansa dla Pacjentów, gdyż do tej pory wielu z nich nie podejmowało leczenia, gdyż obawiali się skutków ubocznych. Teraz, gdy możemy działać z taką precyzją, w sposób najmniej inwazyjny, zdecydowanie łatwiej jest nam przekonać chorych, aby wytoczyli walkę nowotworom.
– Ze względu na mały obszar zabiegowy, okres rekonwalescencji pacjenta został skrócony do możliwego minimum. To naprawdę krok milowy w leczeniu onkologicznym – mówi ordynator Śląskiego Centrum Urologii Urovita dr n. med. Andrzej Szurkowski.
Konsultant Wojewódzki potwierdza
Nasi lekarze uzyskują zaświadczenia konsultanta wojewódzkiego, stanowiące poświadczenie umiejętności i doświadczenia w wykonywaniu operacji robotycznych, co z kolei daje możliwość przeprowadzania procedur z refundacją NFZ. Zniwelowaliśmy w ten sposób barierę finansową, która stanowi przeszkodę dla wielu Pacjentów, zwłaszcza w tak trudnych gospodarczo czasach.
Rozwój UROBOTIC
– W październiku 2022 roku na salach operacyjnych pojawił się drugi robot. Pozwoli to na skrócenie terminów oczekiwania na zabieg, co w przypadku chorób onkologicznych ma kluczowe znaczenie, tym bardziej, że wszystkie zabiegi wykonujemy w ramach finansowania z NFZ – mówi Lesław Polański, pomysłodawca projektu UROBOTIC, prezes Śląskiego Centrum Urologii Urovita. – Rozwój innowacyjnych technik operacyjnych był zawsze dla nas priorytetowy. To nie koniec naszych planów. Dokładamy wszelkich starań, aby wykorzystując zaplecze technologiczne oraz potencjał naszych specjalistów, po prostu pomagać ludziom. To było zawsze celem Szpitala, a teraz również programu.
Cały artykuł do przeczytania na łamach Medexpress.pl