Odkąd wystartował program UROBOTIC, mamy możliwość zaoferowania Pacjentom bezpłatnego dostępu do nowoczesnych metod diagnostycznych i operacyjnych. Z dumą informujemy, że w krótkim czasie od diagnozy możemy operować Pacjenta, co znacznie podnosi rokowania, zwłaszcza, gdy boryka się on z chorobą nowotworową. Jakie są najczęściej operowane schorzenia w naszym Szpitalu?

Prostatektomia robotowa

Operacja prostaty robotem chirurgicznym (prostatektomia robotowa) jest coraz powszechniejszą metodą leczenia raka prostaty. W porównaniu do tradycyjnej operacji chirurgicznej, operacja robotem chirurgicznym oferuje szereg korzyści dla Pacjentów. Robot stosowany w tej procedurze jest wykorzystywany do wykonania precyzyjnych nacięć i usunięcia gruczołu krok po kroku. Zaletą tej metody jest to, że chirurg ma doskonałą widoczność narządów i tkanek, podczas gdy narzędzia robotyczne wykonują precyzyjne ruchy.

Roboty chirurgiczne mają zdolność do wykonywania bardziej precyzyjnych ruchów niż ludzka ręka i są w stanie wykonywać nacięcia o mniejszej szerokości, co może zmniejszyć krwawienie i skrócić czas trwania operacji. Są również w stanie wykonać bardziej precyzyjne nacięcia wokół nerwów, co wyraźnie zmniejsza ryzyko ich uszkodzenia. Nawigowane przez specjalistów roboty chirurgiczne są również w stanie wykonywać operacje w trudno dostępnych miejscach.

Operacje raka jajnika

Operacja robotowa przy diagnozie raka jajników to stosunkowo nowy, zaawansowany technologicznie sposób leczenia. Wykonanie tego zabiegu wymaga doświadczenia wykwalifikowanego personelu, w tym lekarza, który wykonuje zabieg – operatora robota chirurgicznego, który prowokuje ruchy robota. Operacja robotowa raka jajnika jest zwykle zalecana, gdy zapalenie jest złośliwe i nie reaguje na leczenie zachowawcze. W przypadku zabiegu robotycznego lekarz wykonuje niewielkie nacięcie brzucha Pacjentki, w którym wprowadza się niewielkich rozmiarów instrumenty chirurgiczne. Robot daje lekarzowi lepszy dostęp do miejsca operacyjnego, co umożliwia usunięcie dotkniętego obszaru bez generowania niepotrzebnych uszkodzeń wokół chorej tkanki. Lekarz może również wykonać procedury diagnostyczne, takie jak biopsja jajnika.

Operacja w asyście robota chirurgicznego trwa zwykle od 1 do 3 godzin i jest wykonywana w znieczuleniu ogólnym. Po zabiegu Pacjentka może spodziewać się jedynie niewielkiego dyskomfortu. Zdarza się, że możne opuścić szpital w ciągu 48 godzin po operacji, a powrót do normalnych czynności zajmuje od 2 do 4 tygodni.

Czy istnieją przeciwskazania do operacji w asyście robota?

Jak w stosunku do każdego zabiegu, istnieją pewne ograniczenia, które należy wziąć pod uwagę. W niektórych przypadkach operacja robotowa może być mniej skuteczna niż tradycyjne metody leczenia. Należy skonsultować się z lekarzem, aby ustalić, czy operacja w asyście robota Versius jest odpowiednia dla konkretnego przypadku.

Szpital Urovita od lat specjalizuje się w urologii oraz ginekologii, dając Pacjentom pewność, że znajdują się pod opieką doświadczonych specjalistów, zorientowanych na rozwój.