Rak trzonu macicy to czwarty najczęściej występujący nowotwór złośliwy wśród kobiet. Ze względu na wczesną wykrywalność choroby i idący za tym niski poziom jej zaawansowania, nowotwór ten stanowi rzadką przyczynę umieralności. Najczęściej choroba ta dotyka kobiet, które przebyły już menopauzę, jednak 20% cierpiących na to schorzenie to wciąż osoby przed okresem menopauzalnym.
Jakie są czynniki ryzyka, zwiększające prawdopodobieństwo zachorowania?
- uwarunkowania genetyczne
- wczesna pierwsza i późna ostatnia miesiączka
- zespół Lyncha
- nadciśnienie
- otyłość
- prozapalna dieta
- brak potomstwa
- niepłodność
- cukrzyca
- insulinooporność
- stosowanie źle dobranej antykoncepcji
Jakie są najczęstsze objawy świadczące o rozwijającym się nowotworze trzonu macicy?
- nieregularne i obfite upławy
- plamienia
- nieregularne krwawienie u kobiet przed menopauzą
- krwawienie u kobiet po menopauzie
- uczucie pełności w miednicy
- ból w miednicy
- ból podczas stosunku
Jak zapobiegać nowotworowi trzonu macicy?
Najważniejszym elementem jest profilaktyka. Regularne badania ginekologiczne pozwalają dostrzec obecność schorzenia już w początkowej fazie jego rozwoju. Dzięki wczesnej diagnostyce lekarz ma możliwość wdrożyć odpowiednie leczenie i zatrzymać postęp choroby.
Jakie są możliwości leczenia raka trzonu macicy?
Obecnie jedną z najbardziej innowacyjnych metod leczenia nowotworu trzonu macicy są operacje w asyście robota chirurgicznego. Dzięki niespotykanej precyzji, jaką umożliwiają operatorowi ramiona robota, ognisko chorobowe może zostać usunięte bez konieczności naruszania tkanek sąsiadujących. Ponadto okres rekonwalescencji Pacjentki po zabiegu został diametralnie skrócony w porównaniu do powrotu do zdrowia w przypadku klasycznych operacji otwartych.
Jak umówić się na zabieg w asyście robota chirurgicznego?
W pierwszym etapie należy umówić wizytę u specjalisty, który po przeprowadzeniu szczegółowych badań oraz wywiadu zdecyduje, czy Pacjentka kwalifikuje się do operacji robotycznej. Następnie poinformuje Pacjentkę o dalszych krokach.
W przypadku chęci umówienia wizyty zapraszamy do kontaktu telefonicznego pod numerem 32 111 44 44.