Co to jest rak jajnika?
Nowotwór jajnika jest często spotykanym schorzeniem wśród kobiet. Jajniki w organizmie kobiety pełnią dwie bardzo ważne funkcje. Po pierwsze produkują hormony, w tym najważniejszy z nich, odpowiedzialny za rozwój cech kobiecych- estradiol. Drugim istotnym zadaniem żeńskich gonad (jajników) jest wytwarzanie gamet, czyli komórek jajowych. Jajnik zbudowany jest z różnego rodzaju komórek, pełniących odmienne funkcje. Rozwój nowotworu może nastąpić na każdym poziomie komórkowym, jednak najczęściej spotykanym jest rak surowiczy. Rozwój nowotworu można podzielić na dwa typy. Typ pierwszy, niestety rzadziej występujący, przybiera postać łagodną lub ograniczenie złośliwą. Często wykrywany jest już w 1 stadium zaawansowania i daje dobre rokowania. Typ drugi, bardziej popularny, od samego początku wykazuje się złośliwością. Jest dużo trudniejszy do wykrycia, ponieważ nowotwór nie przybiera postaci guzka, a szybko rozprzestrzenia się po jamie otrzewnej, nie dając jednoznacznych sygnałów o swoim istnieniu. W największej grupie ryzyka znajdują się kobiety między 45 a 70 rokiem życia.
Jakie są objawy raka jajnika?
W początkowym stadium choroby nowotwór jajnika nie daje żadnych objawów. W trakcie rozwoju symptomy mu towarzyszące zaczynają przypominać dolegliwości ze strony układu pokarmowego. Wynika to z charakteru nowotworu, który oprócz samego jajnika często dotyka organów sąsiadujących.
Najczęstsze objawy raka jajnika:
- zaparcia
- wzdęcia
- bóle brzucha
- uczucie pełności
- problemy z trawieniem
- kolki
- ból miednicy
- zwiększenie obwodu brzucha
- zmiana w częstotliwości oddawania moczu
- wodobrzusze
- nerwobóle ud
- krwawienia z dróg rodnych
- brak łaknienia
Jakie są czynniki zwiększające ryzyko wystąpienia nowotworu jajnika?
- Uwarunkowania genetyczne- przyjmuje się, że około 10% wszystkich nowotworów jajnika ma podłoże genetyczne i wiąże się z mutacją genów BRCA 1 i BRCA 2.
- Zespół Lyncha- genetyczne występowanie niepolipowatego raka jelita grubego, który bardzo często współistnieje z innymi chorobami, takimi jak: rak endometrium, rak jajnika, rak pęcherza moczowego. Szacuje się, że zespół Lyncha jest przyczyną około 10% nowotworów jajnika.
- Zaburzenia hormonalne- nieprawidłowe funkcjonowanie hormonów w organizmie ma bezpośredni wpływ na rozwój chorób nowotworowych układu płciowego, w tym raka jajnika.
Poród po 35 roku życia- kobiety, które przechodzą ciążę w późnym wieku rozrodczym, znajdują się w grupie zwiększonego ryzyka. - Długotrwałe stosowanie terapii hormonalnej- rozregulowanie gospodarki hormonalnej w kobiecym organizmie przez długi okres czasu może przyczyniać się do rozwoju raka.
Jak diagnozuje się raka jajnika?
W celu wykrycia zmian mogących świadczyć o rozwoju nowotworu niezbędna jest profilaktyka. Regularne badania kontrolne pozwalają rozpoznać chorobę już na wczesnym etapie. Ze względu na specyfikę schorzenia jest on trudny do wykrycia. W diagnostyce stosuje się takie badania jak:
- laparoskopia zwiadowcza
- USG (przezpochwowe i jamy brzusznej)
- badania ginekologiczne dopochwowe
- badania poziomu antygenu surowiczego (CA 125/wskaźnik ROMA)
Jakie są metody leczenia nowotworu jajnika?
Najczęstszą formą leczenia nowotworu jajnika jest zabieg chirurgiczny, mający na celu usunięcie narządu wraz z węzłami chłonnymi, wyrostkiem robaczkowym oraz innymi miejscami, gdzie zaobserwowano przerzuty. Dzięki znacznemu rozwojowi technologii obecnie jedną z najmniej inwazyjnych metod jest operacja w asyście robota chirurgicznego. To innowacyjne rozwiązanie pozwala na zminimalizowanie ryzyka wystąpienia powikłań pooperacyjnych oraz pozwala operatorowi na nieznaną dotychczas precyzję.
Rak jajnika – rokowania
Ze względu na bezobjawowy rozwój choroby we wczesnych fazach, niespecyficzne objawy raka jajnika oraz niedostępność skutecznego badania diagnostycznego na wczesnym etapie rozwoju guza większość chorych rozpoczyna leczenie raka jajnika w III lub IV stopniu zaawansowania klinicznego. Wczesne rozpoznanie guza ma najczęściej charakter przypadkowy, a to od stopnia zaawansowania choroby zależą rokowania.
Według statystyk epidemiologicznych dla stopni klinicznych przeżycia 5-letnie pacjentek z rakiem jajnika wynoszą odpowiednio:
- 93% w przypadku zdiagnozowania choroby w I stopniu,
- 70% w przypadku zdiagnozowania choroby w II stopniu,
- 37% w przypadku zdiagnozowania choroby w III stopniu,
- 25% w przypadku zdiagnozowania choroby w IV stopniu.
Na rokowania wpływa również wiek i ogólny stan zdrowia pacjentki oraz skuteczność i właściwy dobór zastosowanej terapii. Niemniej jednak należy się liczyć z tym, że późna diagnoza wiąże się z potrzebą wprowadzenia agresywnego leczenia onkologicznego i niepewnym rokowaniem.
Nasi specjaliści
Specjaliści pracujący w Centrum Urologicznym Urovita w Chorzowie to osoby z ogromnym doświadczeniem chirurgicznym w dziedzinie urologii i ginekologii. W Centrum Chirurgii Robotycznej Urobotic to oni zajmują się operacjami z wykorzystaniem robota chirurgicznego. Dbają o każdego Pacjenta indywidualnie, koncentrując się zarówno na przygotowaniu przed operacją, samym zabiegiem, jak i okresie rekonwalescencji. Możesz mieć pewność, że jesteś w dobrych rękach.
Dr n. med. Anna Bilska-Janosik
Specjalistka Ginekologii Onkologicznej. W 2017 roku dołączyła do wąskiego grona andrologów klinicznych, uzyskując Certyfikat Polskiego Towarzystwa Andrologicznego. Operatorka robota chirurgicznego w Śląskim Centrum Chirurgii Robotycznej UROBOTIC.
Dr n. med. Piotr Stołtny
Dr n. med. Tomasz Horzelski
Specjalista Ginekologii i Położnictwa oraz Specjalista Ginekologii Onkologicznej. W roku 2021 obronił rozprawę doktorską z wyróżnieniem, uzyskując tytuł doktora nauk medycznych i nauk o zdrowiu. Jest operatorem robota chirurgicznego w Śląskim Centrum Chirurgii Robotycznej UROBOTIC..
Dr n med. Andrzej Brenk
Specjalista Ginekologii i Położnictwa. W 2019 roku otrzymał tytuł doktora nauk medycznych i nauk o zdrowiu. Doświadczony lekarz, który charakteryzuje się holistycznym podejściem do Pacjentek. Jest operatorem robota chirurgicznego w Śląskim Centrum Chirurgii Robotycznej UROBOTIC.
Lek. Mateusz Stolecki
Lek. Michał Szpringer
Absolwent Wydziału Lekarskiego z Oddziałem Lekarsko-Dentystycznym w Zabrzu Śląskiego Uniwersytetu Medycznego. Zajmuje się prowadzeniem ciąży fizjologicznej i ciąży powikłanej, diagnostyką chorób ginekologicznych oraz leczeniem chorób kobiecych. Jest operatorem robota chirurgicznego.