mężczyzna u lekarza

W Polsce rak prostaty jest jednym z najczęściej występujących nowotworów wśród mężczyzn. Każdego roku lekarze diagnozują go u ok. 10 tys. pacjentów. I choć ryzyko zachorowania wzrasta wraz z wiekiem (statystycznie nowotwór prostaty dotyka 30% 50-latków i aż 80% 80-latków), choroba dotyka także młodszych mężczyzn. Stąd pytanie: Jak rak prostaty wpływa na płodność?

Rak prostaty to nowotwórwywodzący się z tkanek nabłonkowych obecnych w gruczole krokowym (prostacie). Umiejscowiona na dnie miednicy mniejszej prostata odpowiada za produkcję składników nasienia stanowiących niezbędny element do prawidłowego funkcjonowania plemników podczas procesu zapłodnienia.

Rozrost prostaty

U noworodka płci męskiej prostata ma rozmiar groszku. W kolejnych latach gruczoł stopniowo się powiększa, żeby w okolicach 30. roku życia osiągnąć rozmiar prawidłowy dla dorosłego mężczyzny. Mierzy wówczas ok. 2,5 cm wysokości, 4 cm szerokości i 3 cm grubości oraz waży od 15 do 20 g. Jest to okres względnej stabilizacji, w którym stercze nie wzrasta już tak intensywnie. Okres ten trwa do około 45. roku życia mężczyzny. Następnie dochodzi do ponownego wzrostu stercza, który jest spowodowany spadkiem poziomu męskich hormonów płciowych, w tym najważniejszego z nich – testosteronu. Mówimy wówczas o tzw. łagodnym przeroście prostaty. Łagodny przerost prostaty nie jest jednoznaczny z powstaniem zmian nowotworowych, mimo to może powodować przykre dolegliwości w postaci:

  • osłabienia strumienia moczu,
  • uczucia parcia na mocz,
  • poczucia nie w pełni opróżnionego pęcherza,
  • mimowolnego i niekontrolowanego wycieku moczu.

Rak prostaty

Rak stercza rozwija się powoli i najczęściej bezobjawowo. Jeśli objawy występują, do złudzenia przypominają te towarzyszące łagodnemu przerostowi prostaty. Dlatego też przez wielu mężczyzn są bagatelizowane, co prowadzi do wykrywania choroby dopiero w zaawansowanym stadium.

Czynniki, które zwiększają ryzyko zachorowania na raka prostaty to:

  • otyłość,
  • siedzący tryb życia,
  • nieleczone stany zapalne dróg moczowych,
  • zbytnia wstrzemięźliwość seksualna,
  • obciążenia rodzinne (tzw. czynniki genetyczne).

Jak rak prostaty wpływa na płodność?

Od kondycji prostaty w dużej mierze zależy płodność mężczyzny, a wszelkie problemy w obrębie gruczołu krokowego mogą utrudnić starania o dziecko, ponieważ wiążą się z obniżeniem parametrów nasienia. Wydzielina produkowana przez prostatę pełni w spermie funkcję odżywczą. To dzięki niej plemniki mogą zachować prawidłowe parametry – być odpowiednio żywotne oraz ruchliwe. Pacjenci, u których leczenie raka prostaty wymagało przeprowadzenia prostatektomii lub prostatektomii radykalnej tracą zdolność rozrodczą. Wynika to bezpośrednio z zakresu przeprowadzonej operacji, która wymaga usunięcia zmiany nowotworowej wraz z gruczołem, a nierzadko także pęcherzykami nasiennymi.