Cichy zabójca. To dość powszechne stwierdzenie, ale wciąż nie traci na wartości. Nowotwór stercza rozwija się powoli. Od pojawienia się pierwszych zmienionych chorobowo tkanek do osiągnięcia zmiany wielkości ziarnka grochu potrafi minąć nawet 10 lat. Co więcej, początkowa faza przebiega bezobjawowo, więc trudno wyłapać moment, w którym trzeba zwrócić się o pomoc do specjalisty.

Jakie objawy powinny niepokoić?

W pierwszej kolejności trudności w oddawaniu moczu. Z czasem może pojawić się również krwiomocz. Krew pojawia się również w nasieniu. Z uwagi na możliwe przerzuty, Pacjenci zgłaszają również bóle w podbrzuszu, bóle krocza, problemy z nietrzymaniem moczu i kłopoty z utrzymaniem wzwodu.

Obserwując takie symptomy należy niezwłocznie skonsultować się w poradni urologicznej. Nieleczony rak potrafi naciekać na inne tkanki otaczające gruczoł.

Na wszelki wypadek zrób badania profilaktyczne. Każdy mężczyzna po 45 roku powinien raz na 12 miesięcy wykonać badania kontrolne. Jeżeli w rodzinie występowały wcześniej przypadki raka stercza sugerujemy, aby pozostawać pod szczególną obserwacją. Z wiekiem ryzyko zachorowania wzrasta.

I choć wiemy, że nasi Pacjenci nie lubią o tym słuchać, to warto wiedzieć, że na ryzyko zachorowania wpływa również niezdrowy tryb życia, otyłość, brak aktywności fizycznej, nieodpowiednia dieta, spożywanie alkoholu i przyjmowanie różnych używek.

Jeżeli już wiesz, że choroba dotknęła również Ciebie, nie panikuj. Rozwój medycyny doprowadził nas do miejsca, gdzie leczenie onkologiczne w urologii osiągnęło wyższy wymiar. W naszym Szpitalu oferujemy Pacjentom operacje robotyczne, przez co procedura jest małoinwazyjna, a powrót do sprawności znacznie przyspieszony. Pacjenci po operacji prostaty wracają do domów już w kilka dni po operacji.

Operacje robotyczne nie są jedynymi, jakie oferujemy w naszej Placówce, przy czym wybór metody leczenia uzależniony jest od wielu czynników. Będąc pod opieką naszych specjalistów masz pewność, że zrobimy wszystko, aby Pacjent odzyskał zdrowie, zachowując sprawność seksualną i komfort trzymania moczu.