brzuch po histerektomii

Histerektomia jest zabiegiem przeprowadzanym zarówno u pacjentek onkologicznych, jak i nieonkologicznych. Rekonwalescencja i rehabilitacja pacjentek po takiej operacji jest kluczowym etapem w procesie ich powrotu do zdrowia. Poprawia sprawność fizyczną, minimalizuje skutki uboczne terapii i pomaga kobietom zaakceptować zmiany, jakie zaszły w ich organizmie i życiu.

Jak przebiega rekonwalescencja po histerektomii? O czym warto wiedzieć? Jakie kroki można podjąć, aby wspomóc organizm w regeneracji po operacji?

Przygotowanie do zabiegu: Jak się przygotować do operacji?

Bardzo ważne jest zarówno fizyczne, jak i psychiczne przygotowanie pacjentki do zabiegu. W zakresie przygotowania fizycznegozaleca się – jeśli jest to możliwe – utrzymanie umiarkowanej aktywności fizycznej przed operacją. Spacer czy joga bardzo dobrze oddziałują na naszą kondycje fizyczną i mogą mieć zbawienny wpływ na naszą psychikę. Histerektomia to duży stres dla organizmu i psychiki, dlatego warto rozważyć wsparcie psychologiczne. Rozmowy z psychoterapeutą lub dołączenie do grupy wsparcia mogą pomóc w przygotowaniu się do zmian, które niesie ze sobą operacja.

Zabieg chirurgiczny powinien być poprzedzony konsultacją przedoperacyjną z lekarzem prowadzącym oraz anestezjologiem. Podczas takiego spotkania omówione zostaną m.in. metody operacji, możliwe ryzyko i oczekiwane korzyści. To również czas na zadanie wszelkich pytań dotyczących wybranej procedury i okresu rekonwalescencji.

Pierwsze dni po operacji: Czego można oczekiwać?

Okres bezpośrednio po zabiegu to czas, w którym organizm rozpoczyna proces gojenia i adaptacji do zmian po operacji. Większość pacjentek pozostaje w szpitalu przez kilka dni po zabiegu. Czas hospitalizacji jest uzależniony do rodzaju przeprowadzonej operacji oraz ogólnego stanu zdrowia pacjentki.

Ból po operacji jest normalnym zjawiskiem i może być kontrolowany za pomocą leków przeciwbólowych. Są one dobierane adekwatnie do indywidualnych potrzeb pacjentki, tak aby zapewnić jej maksimum komfortu bezpośrednio po zabiegu. W pierwszych dniach po zabiegu bardzo ważna jest mobilizacja. Należy się spodziewać, że personel medyczny będzie zachęcał do stawania i chodzenia jak najszybciej po operacji. Wczesna mobilizacja zapobiega powikłaniom takim jak zakrzepy krwi i wspomaga prawidłową pracę jelit i pęcherza moczowego.

Domowa rekonwalescencja: Jak zadbać o siebie po powrocie do domu?

Po wypisie ze szpitala rozpoczyna się etap, w którym pacjentka przejmuje większą kontrolę nad procesem rekonwalescencji. Na tym etapie bardzo ważna jest prawidłowa pielęgnacja rany, zwłaszcza w przypadku zabiegu przeprowadzonego metodą klasycznej chirurgii otwartej. Niemniej istotne jest zarządzanie bólem. W sytuacji, w której ból się nasila lub zmienia charakter, należy się bezzwłocznie skontaktować z lekarzem.

Pierwsze dni po zabiegu nie sprzyjają wzmożonej aktywności fizycznej. Rekomendowana jest jednak mobilność. Powrót do pełnej sprawności i aktywności warto rozpocząć od lekkich ćwiczeń, takich jak krótkie spacery i stopniowego zwiększania pokonywanego dystansu. Ważne, aby w tym czasie dużo odpoczywać, także w ciągu dnia.

Warto pamiętać o tym, że czas rekonwalescencji po zabiegu histerektomii zależy od rodzaju wykonanej procedury. W przypadku metody klasycznej okres rekonwalescencji wynosi od 4 do 6 tygodni. W przypadku metod mniej inwazyjnych – laparoskopowym lub robotycznym zabiegu – okres ten skraca się do od 3 do 4 tygodniu. Pełna rekonwalescencja trwa najczęściej od 6 do 8 tygodni.