Mężczyzna nie boi się niczego, podejmuje się wykonania rzeczy niemożliwych, odważnie staje w obronie rodziny, ojczyzny. Skąd więc takie obawy przed zadbaniem o własne zdrowie? Od lat jesteśmy liderem w dziedzinie leczenia urologicznego i współpracują z nami doskonali specjaliści. Problem w tym, że aby wyleczyć schorzenie, najpierw trzeba je zdiagnozować, a aby do tego doszło – Pacjent musi pojawić się w gabinecie urologa. I z tym jest kłopot. Bo mężczyźni, choć niezwykle odważni, unikają jak ognia wizyty w gabinecie urologicznym.
Skąd te obawy i czy są zasadne?
Mamy wśród naszych Pacjentów grono mężczyzn, którzy od lat badają się regularnie. Potwierdzają oni zgodnie, że choć wizyta nie należy do tych z kategorii „przyjemne”, to nie jest ani bolesna, ani niekomfortowa.
Urologia w kontekście mężczyzn postrzegana jest jako medycyna dotycząca kwestii intymnych, co wynika najpewniej z tego, że układ płciowy połączony jest z moczowym. W związku z tym urolodzy leczą problemy z oddawaniem moczu, schorzenia onkologiczne nerek, prostaty, pęcherza, ale również impotencję.
Wśród najczęstszych chorób, których leczeniem zajmujemy się w poradniach urologicznych znajdziemy:
- stany zapalne układu moczowego
- nietrzymanie moczu
- problemy z oddawaniem moczu
- kamica układu moczowego
- obecność krwi w moczu
- stany zapalne układu płciowego
- nowotwory
- zaburzenia erekcji
Jak wygląda wizyta?
W pierwszej kolejności lekarz przeprowadza wywiad z Pacjentem. Podczas tej rozmowy warto szczerze opowiedzieć o wszystkich swoich dolegliwościach oraz o prowadzonym stylu życia. Wszystkie wypowiedzi objęte są tajemnicą lekarską, więc nasi Pacjenci mają pewność, że żadne informacje nie wyjdą poza drzwi gabinetu.
Niezwykle pomocne jest przygotowanie do wywiadu, jeżeli czujemy stres, warto spisać wszystko na kartce. Historia chorób, zabiegów, operacji, przyjmowane leki. Wszystko jest istotne.
W następnym etapie lekarz przeprowadzi badanie fizykalne. W zależności od celu wizyty, zbadane zostaną jądra, narządy płciowe, prostata. To moment, którego obawiają się (zupełnie niepotrzebnie) Pacjenci. Jest to badanie bezbolesne, a jego dyskomfort spowodowany jest krępacją. Badanie per rectum jest szybkie i pozwala na ocenę, czy w obrębie dolnego odcinka jelita grubego i prostaty nie dzieje się coś niepokojącego. W takim wypadku wykonujemy dodatkowe badania obrazowe.
Jak widać cały proces diagnostyki trwa dosłownie moment, a korzyści płynące z szybkiego wykrywania schorzeń urologicznych (zwłaszcza raka prostaty) są ogromnie ważne.
Zachęcamy do kontaktu!