Nieregularne miesiączkowanie to coraz częstszy problem wśród kobiet. Za prawidłowy cykl menstruacyjny uznajemy okres przerwy pomiędzy 21 a 35 dniami. Przypadki, w których czas ten wydłuża się lub skraca mamy do czynienia z regularnym miesiączkowaniem. Gdzie szukać przyczyny? Czy zaburzenia miesiączkowania mogą mieć coś wspólnego z poważnymi dolegliwościami? Jak je leczyć?
Za nieregularne miesiączkowanie najczęściej odpowiedzialne są zaburzenia hormonalne. Wynika to z rozregulowanej gospodarki, której objawem jest brak systematyczności w menstruacji.
Przyczyny zaburzeń miesiączkowania
Czasami zdarza się jednak, że przyczyna leży w poważnej chorobie lub bardziej rozbudowanych dolegliwościach ze strony organizmu. W takim wypadku niezbędna jest szczegółowa diagnostyka pod kątem wykluczenia schorzeń onkologicznych układu rozrodczego.
Zmiany nowotworowe
W skrajnych przypadkach może okazać się jednak, że źródłem zaburzeń menstruacyjnych jest nowotwór trzonu macicy lub rak jajnika. Wówczas podstawą leczenia jest usunięcie zmiany nowotworowej (lub jeśli nie jest to możliwe zatrzymanie jej postępowania).
Operacje robotyczne przy leczeniu zaburzeń miesiączkowania
Obecnie jedną z najbardziej innowacyjnych metod leczenia onkologicznych schorzeń ginekologicznych są operacje w asyście robota chirurgicznego. Dzięki ogromnej precyzji sprzętu operator ma możliwość usunięcia zmiany bez konieczności uszkodzenia tkanek pobocznych. Dodatkowo zmniejszony obszar praca znacząco skraca okres rekonwalescencji Pacjentki.
W Śląskim Centrum Chirurgii Robotycznej Urobotic wykonujemy zabiegi ginekologiczne w asyście robota chirurgicznego w ramach funduszu NFZ. Jeżeli chcesz skonsultować się ze specjalistą, dowiedzieć się więcej na temat operacji lub umówić się na zabieg – zadzwoń do nas 32 111 44 44.