Wbrew obiegowej opinii usunięcie macicy nie wyklucza kobiety z życia seksualnego. Niemniej jednak, usunięcie organu skutkuje pewnymi zmianami, które mogą wpłynąć na jakość pożycia, czy nawet ochotę na kontakty intymne.

To, jakie zmiany wystąpią, zależy od wielu czynników, w tym indywidualnej sytuacji pacjentki, jej zdrowia, przyczyny histerektomii oraz wsparcia, jakie otrzymuje po operacji. Jak w takim razie wygląda życie seksualne po usunięciu macicy? Czego się spodziewać?

Wpływ usunięcia macicy na funkcjonowanie seksualne

Jedno z pytań towarzyszących kobietom, które zamierzają poddać się zabiegowi histerektomii – czy to ze względów zdrowotnych, czy profilaktycznych – dotyczy satysfakcji seksualnej po zabiegu. Z fizycznego punktu widzenia usunięcie macicy nie ma żadnego wpływu na życie seksualne i zdolność do przeżywania orgazmu. Problem powstaje wówczas, gdy kobieta czuje się „niepełnowartościowa” po zabiegu. Strefa psychiczna wywiera bowiem ogromny wpływ zarówno na chęć współżycia, jak i czerpanie z niego radości i satysfakcji.

Kwestie, które można rozważyć dyskutując o wpływie usunięcia macicy na życie seksualne to przede wszystkim:

  • zmiany hormonalne,
  • zmiany fizyczne,
  • zmiany emocjonalne.

Zmiany hormonalne

Usunięcie macicy może wpłynąć na równowagę hormonalną organizmu, szczególnie jeśli towarzyszyło temu również usunięcie przydatków. Zmiany te mogą prowadzić do obniżenia poziomu hormonów płciowych odpowiedzialnych za libido. Ich brak może znacząco zmniejszyć potrzebę aktywności seksualnej. Rozwiązaniem w takim przypadku może się okazać hormonalna terapia zastępcza.

Zmiany fizyczne

Nasze ciało po zabiegu może się zmienić. Niektóre kobiety po histerektomii przejawiają tendencje do tycia. Nie jest to jednak zasada. Często zmiany fizyczne w organizmie nie są widoczne gołym okiem. To przede wszystkim brak charakterystycznych skurczów macicy przepowiadających orgazm. Oprócz zmiany sposobu, w jaki większość kobiet odczuwa orgazm, zmiany fizyczne mogą powodować suchość pochwy.

Macica odpowiada za splot licznych sieci nerwowych. Jej usunięcie może skutkować obniżeniem odczuwania bodźców seksualnych także w łechtaczce, wargach sromowych i pochwie.

Zmiany emocjonalne

Macica jest powszechnie kojarzona z kobiecością. Jej usunięcie, zupełnie z resztą niesłusznie, jest odbierane przez wiele kobiet jako pozbawienie ich kobiecości. To prowadzi do negatywnego wpływu zabiegu na sferę emocjonalną i psychiczną pacjentki. Stres, niepewność lub zmartwienia związane z operacją mogą wpłynąć na pożądanie seksualne i zdolność do czerpania satysfakcji z bliskości po zabiegu.

Ważne jest, aby pacjentki przed i po histerektomii otrzymały odpowiednie wsparcie psychologiczne.Psychoterapia, grupy wsparcia oraz otwarta komunikacja z partnerem mogą pomóc w radzeniu sobie z emocjonalnymi aspektami histerektomii i problemami z życiem seksualnym.

Warto zaznaczyć, że wpływ usunięcia macicy na życie seksualne jest bardzo indywidualny i zróżnicowany. W przypadku niektórych kobiet operacja nie ma większego wpływu na intymność, podczas gdy u innych może wymagać przedefiniowania całej tej sfery – od poczucia kobiecości, aż po czerpanie przyjemności ze współżycia.