Jeden z najczęściej występujących nowotworów w Polsce wybiera mężczyzn głównie po 40 roku życia. Ponad 30% mężczyzn po tym wieku posiada kliniczne postacie raka prostaty. Ci gorsza, z wiekiem ryzyko wzrasta bardzo szybko, by po 80 roku życia sięgnąć niemal 70%. Liczby te wskazują jasno, że tu potrzebna jest nie tylko świadomość, ale również profilaktyka. A profilaktyka jest nieskomplikowana i dostępna praktycznie dla każdego. Oznaczenie wskaźnika PSA to pierwszy krok do świadomości. Kolejnym jest opieka poradni urologicznej, gdzie od okiem specjalistów dobiera się odpowiednie metody leczenia. Z uwagi na wiek Pacjenta oraz moment rozpoznania choroby, jej przebieg diametralnie się różni. Młodzi Pacjenci z wyraźnymi objawami choroby nie powinni zwlekać, gdyż w tym przypadku rak często charakteryzuje się większą złośliwością.
PSA i co dalej?
Jeżeli wyniki badań PSA wskazują, iż zachodzi podejrzenie raka gruczołu krokowego, urolog zleca zwykle badanie ultrasonograficzne (USG) oraz biopsję. W ten sposób można potwierdzić, bądź wykluczyć raka prostaty.
Pamiętajmy, że wiek jest jednym z czynników ryzyka, ale obciążenie genetyczne odgrywa tu jeszcze większą rolę. Jeżeli więc w Twojej rodzinie pojawiał się już rak prostaty, koniecznie udaj się do poradni urologicznej, aby chronić swoje zdrowie.
W Szpitalu Urovita dysponujemy wysokiej jakości sprzętem diagnostycznym, ale również operacyjnym. Zabiegi wykonujemy w asyście robota chirurgicznego, dzięki czemu stały się one znacznie mniej inwazyjne, a Pacjenci w krótkim czasie wracają do codziennych czynności.
Zapraszamy do rozmów z naszym konsultantem, który udzieli wszelkich informacji.