Rak prostaty jest najczęstszym nowotworem złośliwym wśród mężczyzn. Prawdopodobieństwo na zachorowanie wzrasta wraz z wiekiem. W największej grupie ryzyka znajdują się osoby w wieku 65-70 lat.
Do podstawowych czynników ryzyka należą:
- wiek,
- obciążenia genetyczne,
- bogatotłuszczowa dieta,
- otyłość,
- duża ilość używek,
- nieregularne życie płciowe.
Metody leczenia nowotworu prostaty
W zależności od stadium rozwoju choroby i stanu zdrowia Pacjenta stosuje się odmienne formy leczenia w przypadku raka prostaty.
- Prostatektomia robotem – obecnie jedna z najbardziej innowacyjnych metod leczenia onkologicznych schorzeń urologicznych. Polega na usunięciu gruczołu krokowego, pęcherzyków nasiennych oraz węzłów chłonnych poprzez wykonanie kilku niewielkich nacięć w podbrzuszu, przez które wprowadzone zostaną ramiona robota chirurgicznego. Dodatkowo dzięki zaawansowanej aparaturze okres rekonwalescencji zostaje skrócony do minimum.
- Prostatektomia laparoskopowa – metoda leczenia charakteryzująca się zminimalizowaną ingerencją w ciało Pacjenta, znacząco ograniczająca ryzyko powstania powikłań i skracająca okres rekonwalescencji.
- Prostatektomia radykalna– w skrajnych przypadkach, kiedy nowotwór zlokalizowany jest w miejscu trudno dostępnym, a Pacjent nie kwalifikuje się do operacji laparoskopowej lub w asyście robota chirurgicznego, wykonuje się zabieg poprzez nacięcie podbrzusza lub okolicy pomiędzy odbytem a moszną, usuwając tym samym ogniska chorobowe.
- Radioterapia, chemioterapia i terapia hormonalna – W sytuacji kiedy specjalista zdecyduje, że Pacjent nie kwalifikuje się do przeprowadzenia operacji, wykorzystuje się metody leczenia oparte na działaniu leków lub fal radiowych.
Jeżeli chcesz dowiedzieć się więcej na temat leczenia nowotworu prostaty lub interesuje Cię umówienie się na zabieg w asyście robota chirurgicznego – skontaktuj się z nami! Chętnie pomożemy 32 111 44 44