prostatektomia radykalna

Prostatektomia radykalna to zabieg przeprowadzany u pacjentów ze zdiagnozowanym rakiem stercza pośredniego i wysokiego ryzyka. Zabieg polega na usunięciu całego gruczołu krokowego, pęcherzyków nasiennych oraz, w niektórych przypadkach, węzłów chłonnych. Jak każda procedura chirurgiczna prostatektomia radykalna wiąże się z ryzykiem wystąpienia powikłań. Do najczęściej występujących powikłań pooperacyjnych zalicza się problemy z nietrzymaniem moczu oraz zaburzenia erekcji. 

Prostatektomia radykalna: Dostępne metody 

Zabieg prostatektomii może zostać przeprowadzony jedną z trzech dostępnych metod:

  • klasyczną (otwartą), 
  • laparoskopową, 
  • w asyście robota (robotyczną) – systemem da Vinci lub systemem Versius. 

Metoda klasyczna leczenia raka prostaty polega na usunięciu gruczołu poprzez nacięcie powłok brzucha nad spojeniem łonowym. To pozwala operatorowi na wizualną ocenę miejscowego zaawansowania choroby i indywidualnych warunków anatomicznych pacjenta. Dodatkowo, w trakcie zabiegu – jeśli zachodzi taka konieczność – chirurg może usunąć węzły chłonne. 

Obecnie zabieg radykalnej prostatektomii otwartej przeprowadza się praktycznie wyłącznie u pacjentów, w przypadku których występują przeciwwskazania do przeprowadzenia zabiegu metodą laparoskopową. Wynika to z faktu, iż metoda laparoskopowa charakteryzuje się znacznie mniejszym stopniem ingerencji w ciało, a co za tym idzie krótszym okresem rekonwalescencji i mniejszym ryzykiem wystąpienia powikłań. 

Prostatektomia radykalna laparoskopowa 

Radykalna prostatektomia laparoskopowa to metoda leczenia miejscowo zaawansowanego raka prostaty bez przerzutów. Zabieg polega na usunięciu gruczołu, a w niektórych przypadkach, węzłów chłonnych przez klika niewielkich nacięć na skórze brzucha. Co ważne, zabieg przeprowadza się z oszczędzeniem struktur nerwowo-naczyniowych odpowiedzialnych za erekcję, dzięki czemu pacjent nie doznaje uszczerbku na jakości życia seksualnego. 

Prostatektomia robotem da Vinci lub robotem Versius: Opis zabiegu

Wraz z rozwojem technologii zmieniają się standardy zabiegów chirurgicznych. Radykalna prostatektomia w asyście robota da Vinci bądź Versius to nowy standard leczenia nowotworu stercza. Zabieg polega na wprowadzeniu do ciała pacjenta niezwykle precyzyjnych narzędzi, które w czasie rzeczywistym odwzorowują pracę rąk chirurga, jednocześnie redukując trzęsienie dłoni człowieka. To pozwala na precyzyjne usunięcie zajętych chorobowo tkanek przy zmniejszonym obszarze ich nacięcia. W rezultacie ryzyko wystąpienia powikłań po zabiegu jest ograniczone do absolutnego minimum, podobnie jak czas rekonwalescencji i powrotu pacjenta do pełnej sprawności fizycznej i seksualnej. 

Zabieg przeprowadzany w asyście systemu Versius odbywa się praktycznie na takich samych zasadach jak robota da Vinci, co pozwala na zapewnienie wysokiego komfortu leczenia niezależnie od wybranego systemu.

Prostatektomia da Vinci lub Versius: Korzyści

Zabieg w asyście robota da Vinci, podobnie jak prostatektomia systememVersius,  niesie za sobą szereg korzyści. Podstawową jest ograniczenie ingerencji w ciało pacjenta i radykalne obniżenie czynników ryzyka, którymi obarczony jest zabieg radykalnej prostatektomii otwartej (klasycznej).

Robot Versius, podobnie jak robot da Vinci jest wyposażony w układ, który redukuje drżenie rąk chirurga i kompensuje jego gwałtowne ruchy. W praktyce oznacza to niwelację ryzyka uszkodzenia zdrowych tkanek. To szczególnie istotne w sytuacji, kiedy umiejscowienie guza wymaga manipulowania narzędziami w wiązkach naczyniowo-nerwowych odpowiedzialnych za erekcję i trzymanie moczu. Ryzyko wystąpienia tych powikłań u pacjentów operowanych robotem da Vinci i Versius jest bardzo niskie.