Nowotwór prostaty to jeden z najczęściej występujących nowotworów wśród mężczyzn. Do największej grupy ryzyka zalicza się osoby pomiędzy 35 a 65 rokiem życia. Jakie są przyczyny jego występowania? Jak objawia się w początkowych i zaawansowanych fazach rozwoju? Jakie stosuje się metody w przypadku leczenia nowotworu gruczołu krokowego?
Nowotwór prostaty – przyczyny
Bezpośrednie przyczyny występowania nowotworu nie są do końca znane. Z pewnością ważną rolę odgrywają:
- Uwarunkowania genetyczne – osoby, u których w rodzinie zaobserwowano występowania raka prostaty znajdują się w grupie o podwyższonym ryzyku
- Zły styl życia – brak aktywności fizycznej, nieodpowiednia dieta, nadużywanie alkoholu i palenie papierosów przyczyniają się do rozwoju raka prostaty. Alkohol a rak prostaty?
- Wiek – ryzyko zachorowania na choroby nowotworowe układu moczowego u mężczyzn wzrasta wraz z wiekiem. Rak prostaty – w jakim wieku?
Nowotwór prostaty – objawy
W zależności od stopnia zaawansowania choroby, nowotwór prostaty daje wiele objawów. Do początkowych zalicza się:
- Ból podczas oddawania moczu
- Częstomocz
- Krew w moczu
- Ból w okolicach miednicy
- Ból podczas erekcji
- Problemy z oddawaniem moczu
- Uczucie parcia na pęcherz
- Pogorszone samopoczucie
Rak prostaty – leczenie
Istnieje wiele form terapii w przypadku leczenia nowotworu prostaty. Jedną z najbardziej innowacyjnych są aktualnie operacje w asyście robota chirurgicznego. Dzięki zaawansowanej technologii robot cechuje się niespotykaną dotychczas precyzją. Wszelkie drgania zostają wyeliminowane a obszar pracy zmniejszony do koniecznego minimum. Dodatkowo dzięki operacji robotycznej, okres rekonwalescencji pozabiegowej zostaje skrócony do możliwego minimum.
W Centrum Chirurgii Robotycznej Urobotic wykonujemy zabiegi w asyście robota chirurgicznego w ramach funduszu NFZ. W celu umówienia wizyty lub uzyskania większej ilości informacji zapraszamy do kontaktu telefonicznego pod numerem telefonu 32 111 44 44.