Transuretralna resekcja prostaty (TURP) to uznana i szeroko stosowana metoda chirurgicznego leczenia przerostu gruczołu krokowego (BPH). Łagodny rozrost prostaty dotyka wielu mężczyzn prowadząc do trudności w oddawaniu moczu i częstego parcia na pęcherz. TURP jest złotym standardem w leczeniu zaawansowanych przypadków BPH, oferując skuteczne rozwiązanie dla tych, którzy nie reagują na leczenie farmakologiczne.
Czym jest TURP? Jakie są wskazania do przeprowadzenia tego zabiegu? Jakie korzyści i ryzyka niesie za sobą transuretralna resekcja prostaty?
Transuretralna resekcja prostaty (TURP) – Co to jest?
Transuretralna resekcja prostaty (TURP) to zaawansowany zabieg chirurgiczny, który odgrywa kluczową rolę w leczeniu łagodnego rozrostu prostaty (BPH). Zabieg polega na chirurgicznym usunięciu części prostaty w celu złagodzenia objawów związanych z jej uciskiem na cewkę moczową i ułatwienia przepływu moczu.
Procedurę przeprowadza się za pomocą resektoskopu – instrumentu wprowadzanego przez cewkę moczową. Resektoskop jest wyposażony w pętlę elektrochirurgiczną, która umożliwia precyzyjne usunięcie nadmiaru tkanki prostaty bez potrzeby uzyskania dostępu z zewnątrz, co ogranicza ingerencję w ciało pacjenta do absolutnego minimum. Dzięki temu pacjenci doświadczają mniejszych dolegliwości bólowych po zabiegu i skróceniu ulega okres rekonwalescencji.
Dlaczego przeprowadza się TURP?
Głównym powodem, dla którego przeprowadza się TURP, jest możliwość znaczącej poprawy komfortu życia pacjentów cierpiących na BPH. Zabieg jest zalecany w przypadku pacjentów, którzy nie reagują na leczenie farmakologiczne oraz u osób, u których występują komplikacje, takie jak nawracające infekcje dróg moczowych, kamienie pęcherzowe, czy zastój moczu.
Transuretralna resekcja prostaty jest uważana za złoty standard w leczeniu zaawansowanego BPH. Wynika to z faktu, iż procedura łączy w sobie wysoką efektywność z minimalnym dyskomfortem dla pacjenta. Dzięki temu pacjenci mogą szybko wrócić do normalnego życia, ciesząc się lepszą jakością życia bez ciągłego dyskomfortu i ograniczeń związanych z problemami urologicznymi.
Korzyści z zabiegu TURP
Leczenie przy pomocy TURPoferuje wiele korzyści dla pacjentów. Skupiają się one przede wszystkim na znaczącej poprawie jakości życia i zmniejszeniu objawów związanych z zaburzeniami oddawania moczu. Do głównych zalet omawianej procedury zalicza się:
- wysoką skuteczność w zakresie łagodzenia objawów BPH,takich jak trudności w oddawaniu moczu, częste parcie na pęcherz, nocne wstawanie do toalety oraz uczucie niepełnego opróżnienia pęcherza,
- minimalną inwazyjność metody, cominimalizuje ryzyko infekcji i znacząco skraca czas rekonwalescencji,
- krótszy czas hospitalizacji w porównaniu do zastosowania bardziejinwazyjnych operacji prostaty,
- długotrwałe rezultaty, które przekładają się na długoterminową ulgę w objawach BPH.
TURP jest bezpieczną, skuteczną i minimalnie inwazyjną metodą leczenia objawów BPH, która oferuje pacjentom znaczącą poprawę jakości życia.