pacjent u lekarza

Wokół kontrolnego badania prostaty narosło wiele mitów i legend. Nic więc dziwnego w tym, że większość mężczyzn – w tym mężczyzn, którzy nigdy nie poddali się takiemu badaniu – uważa je za krępujące i bolesne. Czy takie rzeczywiście jest? Jak przebiega badanie kontrolne prostaty? Kiedy warto je przeprowadzić?

Regularne badanie prostaty ułatwia wykrycie nieprawidłowości – w tym raka prostaty – już we wczesnym stadium choroby, tym samym zwiększając szanse pacjenta na całkowite wyleczenie.

Pod względem profilaktyki nowotworu gruczołu krokowego badanie to jest bardzo ważne i powinno stanowić integralny element profilaktyki zdrowia mężczyzn po 50. roku życia.

Badanie kontrolne prostaty: Co to jest?

Badanie przeprowadza lekarz urolog. Ma ono charakter per rectum, czyli przez odbyt. Jest to badanie podstawowe i daje możliwość zdiagnozowania nieprawidłowości nawet we wczesnym stadium, w którym pacjent nie odczuwa jeszcze żadnych charakterystycznych symptomów. Podczas badania lekarz ocenia prostatę pod względem jej:

  • wielkości,
  • powierzchni,
  • konsystencji.

Na tym etapie lekarz może stwierdzić przerost prostaty i zlecić kolejne badania, w tym badania laboratoryjne, które omówimy poniżej.

Jak przebiega?

Badanie prostaty nie ma najlepszego PR’u. U wielu osób budzi strach i wstyd – emocje silne do tego stopnia, że pacjenci wzbraniają się przed wizytą u urologa nawet wówczas, gdy zaczynają im doskwierać pierwsze symptomy łagodnego przerostu stercza. Tymczasem samo badanie trwa od kilku do kilkunastu sekund i jest całkowicie bezbolesne.

Badanie zazwyczaj wykonywane jest w pozycji leżącej na boku lub łokciowo-kolanowej. Lekarz rozpoczyna badanie od oceny okolicy odbytu, także palpacyjnej. Następnie wprowadza palec do odbytu. Badanie jest przeprowadzane z zachowaniem najwyższych zasad higieny. Lekarz posługuje się jednorazowymi rękawiczkami, a żeby zmniejszyć ewentualny dyskomfort związany z badaniem per rectum stosuje specjalny lubrykant. 

Jak przygotować się do badania?

Badanie kontrolne prostaty nie wymaga specjalnego przygotowania ze strony pacjenta ponad zastosowanie się do podstawowych zasad higieny osobistej. Warto jednak przygotować się na nie mentalnie, a w tym może pomóc uświadomienie sobie, że badanie per rectum dla lekarza urologa stanowi element zawodowej rutyny.

Badania laboratoryjne w profilaktyce raka prostaty

Jak już wspomnieliśmy, w sytuacji stwierdzenia nieprawidłowości w zakresie wielkości, powierzchni lub konsystencji gruczołu krokowego lekarz zleca kolejne badania. Jednym z nich jest badanie PSA. Badanie PSA jest badaniem laboratoryjnym wykonywanym na podstawie próbki krwi. Polega na oznaczeniu stężenia antygenu sterczowego produkowanego przez komórki nabłonka gruczołowego prostat (glikoproteiny) we krwi pacjenta. Wynik laboratoryjny badania każdorazowo musi być poddany pod interpretację lekarza urologa.