Operacje prostaty w asyście robota chirurgicznego stały się złotym standardem leczenia raka prostaty. Najlepszym tego dowodem jest fakt, iż zabiegi tego typu są refundowane przez Narodowy Fundusz Zdrowia, w efekcie stają się bardziej dostępne. Dostępność leczenia zabiegowego na wczesnym etapie choroby znacząco wpływa na szanse pacjenta na przeżycie i powrót do pełni zdrowia.
Ile kosztuje operacja prostaty? Jak wygląda refundacja NFZ? W poniższym artykule odpowiemy na podstawowe pytania dotyczące dostępności leczenia zabiegowego w asyście robota chirurgicznego.
Dostępność nowych metod leczenia
Kierując się zasadą ograniczenia ingerencji w ciało pacjenta do minimum, lekarze coraz rzadziej rekomendują zabiegi chirurgii klasycznej na rzecz metody laparoskopowej oraz chirurgii robotycznej. Zabiegi w asyście robota są również chętnie wybierane przez pacjentów, którzy – w miarę możliwości – pragną uniknąć długiej rekonwalescencji oraz ewentualnych powikłań po zabiegu.
Chirurgia robotyczna w Polsce rozwija się w bardzo szybkim tempie, co skutkuje coraz większą dostępnością zabiegów na terenie całego kraju. Oczywiście, pionierami niezmiennie pozostają placówki w dużych ośrodkach miejskich, które ze względu na większy zakres działania są w stanie pokryć koszty związane z zakupem robota chirurgicznego oraz szkoleniami personelu.
Robot da Vinci – Refundacja NFZ
W 2014 roku Agencja Oceny Technologii Medycznych wydała negatywną opinię odnośnie stosowania robotów chirurgicznych w zabiegowym leczeniu raka gruczołu krokowego, raka jelita grubego i raka błony śluzowej macicy. Powodem były ograniczone fundusze i wysoki koszt systemu. Trzy lata później po ponownej analizie zaktualizowanych danych klinicznych podjęto decyzję o pozytywnej ocenie systemu. W wyniku powyższego operacje w asyście robota chirurgicznego stały się świadczeniem gwarantowanym.
Refundacja zabiegów robotem chirurgicznym o długo oczekiwana przez pacjentów i lekarzy zmiana. Wcześniej chorzy ze zdiagnozowanym rakiem prostaty nie mogli liczyć na bezpłatne leczenie zabiegowe z zastosowaniem nowych technologii. Refundowane były tradycyjne zabiegi chirurgiczne, które wiązały się z dużą ingerencją w ciało, ograniczonym stopniem precyzji i ryzykiem wystąpienia komplikacji. Od 1 kwietnia 2022 roku operacje są refundowane. Nie oznacza to oczywiście, że chorzy nie mogą skorzystać z pomocy prywatnych placówek medycznych. Koszt operacji onkologicznej w asyście robota wynosi około 30 000 złotych i stale rośnie, co jest wynikiem obecnej sytuacji na rynku, przede wszystkim inflacji i rosnących cen m.in. energii elektrycznej.