Choroby pęcherza moczowego są bardzo powszechne, ale niestety Pacjenci i Pacjentki niechętnie podejmują się leczenia, najczęściej z poczucia wstydu. Obawa przed kichnięciem, dyskomfort w momencie, gdy musimy przenieść coś cięższego, lęk przed tak przyjemną częścią życia jak swobodny śmiech? Choruje pęcherz, choruje Twoja pewność siebie.
To tylko jedne z nielicznych objawów nieprawidłowości ze strony układu moczowego. W naszym kraju z nietrzymaniem moczu każdego dnia mierzą się ponad 2 miliony osób! Problem ten dotyczy głównie kobiet.

Nietrzymanie moczu samo w sobie nie jest chorobą, ale jest objawem, którego nie można lekceważyć. Często jednocześnie mówimy o pęcherzu nadreaktywnym i wysiłkowym nietrzymaniu moczu. Co wzbudza tę reakcję pęcherza?
Często jesteśmy przekonani, że zbyt dużo pijemy, stąd problem. A wcale tak nie musi być. Nadreaktywny pęcherz moczowy ma podłoże idiopatyczne – niewiadomego pochodzenia. Zdarza się, że jest objawem zapalenia pęcherza, a w rzadszych przypadkach guza pęcherza. Te nieprzyjemne dolegliwości mogą być również konsekwencją wykonanych zabiegów ginekologicznych lub urologicznych.

Operacje prostaty, zwłaszcza radykalna prostatektomia w wielu przypadkach skutkowały występowaniem problemu nietrzymania moczu. Te dane sprawiały, że niewielu mężczyzn decydowało się na zabieg, z obawy przed nieprzyjemnymi konsekwencjami. Dziś mamy do dyspozycji nowoczesne narzędzie chirurgiczne, jakim jest robot, wspomagający lekarza podczas operacji. Dzięki tej asyście obszar zabiegowy znacznie się zmniejszył, a Pacjent nie tylko szybciej dochodzi do siebie, ale również zdecydowanie rzadziej odczuwa skutki uboczne, czy działania niepożądane.

U kobiet operacje ginekologiczne zaburzają statykę dna miednicy. Usunięcie macicy zmienia położenie pęcherza względem cewki moczowej, co może warunkować występowanie nietrzymania moczu i odczucia pęcherza nadreaktywnego. Podobnie w przypadku ciąży. Nowoczesne operacje wykonywane w ramach programu UROBOTIC znacznie zmniejszają występowanie przykrych dolegliwości pozabiegowych.

Znamy również bardziej codzienne sytuacje wywołujące potrzebę wzmożonej mikcji. Zalicza się do nich spożywanie codziennie kawy, herbaty, alkoholu. Wiele leków na nadciśnienie tętnicze również wzmaga potrzebę korzystania z toalety.

Jak działa układ moczowy?

Mocz wytwarzany jest przez nerki, a następnie zmierza w kierunku pęcherza moczowego. Mięśnie dna miednicy odpowiadają, za jego utrzymanie. W momencie, gdy pęcherz będzie pełny, nasz mózg otrzyma taką informację. Gdy taką potrzebę organizm sygnalizuje nam zbyt często, należ pilnie skonsultować się z urologiem.

Jeżeli układ moczowy nie działa prawidłowo?

Należy podjąć się jak najszybszej diagnostyki. Zaczynamy od wywiadu, a w razie konieczności pogłębiamy zakres badań. W programie UROBOTIC nasi Pacjenci mogą skorzystać z porad wykwalifikowanych fizjoterapeutów, którzy pomagają rozwiązać problem w jak najmniej inwazyjny sposób.

Wiemy, że warto leczyć się kompleksowo. Nasz Szpital dysponuje wielospecjalistycznymi poradniami, a współpraca między lekarzami znacznie przyspiesza proces rekonwalescencji. Wejdź na STRONĘ SZPITALA i zobacz, jak jeszcze możemy Ci pomóc.