Nowotwór złośliwy nerki to diagnoza, jaką słyszy blisko 5000 osób w Polsce. Dotyka w przeważającej mierze mężczyzn po 40 roku życia. Nie jest to choroba dziedziczna, więc atakuje niepostrzeżenie.

Co ciekawe, w grupie osób szczególnie narażonych są palacze! To kolejny powód, by zrezygnować z tego typu używek. Ryzykiem obarczone są również osoby otyłe oraz z nadciśnieniem tętnicznym.
Dowiedziono także, że pracownicy zawodów, w których obecna jest styczność z azbestem, kadmem, trichloroetylenem, perchloroetylen częściej diagnozowane są w kontekście rana nerki.

Jak zdiagnozować chorobę?

To szczególnie trudne, gdyż przez długi okres nie daje żadnych dolegliwości. Alarmowym sygnałem jest pojawienie się krwi w moczu. Pacjenci mogą również zaobserwować charakterystyczny guz w okolicach kręgosłupa lędźwiowego. Postępująca choroba doprowadza do ogólnego osłabienia organizmu, utraty masy ciała i wrażenia stałego przeziębienia. Nocne poty, gorączka w połączeniu z krwiomoczem to już ostatni moment, aby udać się do specjalisty.

Rak nerki może być operowany z wykorzystaniem robota chirurgicznego w ramach NFZ

Na czym polega leczenie?

Proces ten należy rozpocząć od głębokiej diagnostyki z krwi oraz badania USG. Dzięki badaniom obrazowym specjalista może określić wielkość i dokładne położenie guza. Często wykonuje się równolegle TK lub MRI z uwzględnieniem klatki piersiowej, by wykluczyć ewentualne przerzuty.

Operacja

W naszym Szpitalu mamy możliwość zaproponowania Pacjentom mało inwazyjnej metody leczenia. Operacje wykonywane są bowiem w asyście robota chirurgicznego, przez co znacznie ograniczone jest nacięcie operacyjne. Do jamy brzusznej dostajemy się przez niewielkie otwory w skórze brzucha, przez które wprowadzone są ramiona robota, kamera oraz niezbędny sprzęt medyczny. Resekcja częściowa lub całościowa przeprowadzana w tak nowoczesny sposób stanowi znacznie mniejsze obciążenie dla Pacjenta.

Przygotowanie do operacji wiąże się także z konsultacją anestezjologiczną, gdyż zabieg wykonywany jest w znieczuleniu ogólnym.

Kto może poddać się operacji z wykorzystaniem robota chirurgicznego?

Pacjenci, których guz nie osiągnął bardzo dużych rozmiarów, a jego lokalizacja pozwala na wykorzystanie ramion robota.