Rak pęcherza moczowego: Objawy, rozpoznanie, leczenie
Rak pęcherza moczowego najczęściej dotyka osób w podeszłym wieku. Zapadalność na niego jest średnio 4 razy większa wśród mężczyzn niż kobiet. Na rozwój choroby w dużym stopniu wpływa prowadzony styl życia, w tym przede wszystkim palenie tytoniu i ryzyka zawodowe.
Choroba początkowo przebiega bezobjawowo, co utrudnia wczesną diagnostykę. Krwiomocz będący pierwszym objawem zmian onkologicznych w obrębie pęcherza moczowego bywa bagatelizowany przez chorych. Z tego powodu około ¼ przypadków raka pęcherza moczowego zostaje zdiagnozowanych już w stadium zaawansowanym choroby.
Terminy operacji urologicznych na NFZ do 4 tygodni
Rak pęcherza: Objawy i rozpoznanie choroby
Pierwsze objawy nowotworu pęcherza moczowego nie są charakterystyczne. Rozwijający się rak pęcherza i jego objawy nie różnią się znacząco od objawów innych schorzeń układu moczowego, takich jak infekcja czy kamica. U osoby chorej może wystąpić: krwiomocz, ból, pieczenie, bolesne i częste oddawanie moczu oraz uczucie nie w pełni opróżnionego pęcherza. Wraz z rozwojem choroby objawy stają się coraz bardziej charakterystyczne. Wskazuje się tutaj na ból w okolicy podbrzusza i lędźwiowej, problemy z oddawaniem moczu, a nawet bezmocz.
Rozpoznanie zmian nowotworowych w obrębie pęcherza moczowego jest możliwe przy pomocy badania ultrasonograficznego. USG pozwala wykryć guzy u pacjentów z objawami sugerującymi obecność patologii w układzie moczowym. Nie jest ono jednak badaniem rozstrzygającym. W przypadku małych zmian nowotworowych do postawienia diagnozy niezbędne jest przeprowadzenie cytologii osadu moczu. Niepomyślny wynik cytologii jest wskazaniem do dalszej diagnostyki w kierunku nowotworu pęcherza moczowego. W tym celu przeprowadza się cystoskopię.
Rak pęcherza moczowego: Różne typy nowotworu
Rak pęcherza moczowego może przyjmować różne formy, z których każda charakteryzuje się odmiennymi cechami histologicznymi i może wymagać różnych metod leczenia. Wskazuje się tu na nowotwory, takie jak:
Rak Urotelialny (Przejściowokomórkowy)
To najczęściej występująca forma raka pęcherza moczowego. Zmiany rozwijają się z komórek urotelialnych, które wyściełają wnętrze pęcherza moczowego.
Rak Plaskonabłonkowy
To mniej powszechny typ nowotworu pęcherza moczowego. Zwykle wiąże się zwykle wiąże się z przewlekłym podrażnieniem lub infekcją, na przykład spowodowaną schistosomatozą (chorobą pasożytniczą). Zmiany rozwijają się z płaskich komórek nabłonka, które zwykle tworzą się w pęcherzu jako reakcja na infekcję lub podrażnienie.
Rak Gruczołowy (Adenokarcynoma)
To rzadka forma raka pęcherza, który z komórek gruczołowych odpowiedzialnych za produkcję i wydzielanie śluzu.
Rak Zarodkowy (Rhabdomyosarcoma)
To bardzo rzadki typ raka pęcherza, który zwykle dotyka dzieci. Rozwija się z komórek mięśniowych lub tkanki łącznej pęcherza.
W zależności od typu i stadium zaawansowania choroby leczenie może obejmować różne metody terapeutyczne, takie jak chirurgia, chemioterapia, radioterapia lub immunoterapia. Wczesne wykrycie jest kluczowe dla skutecznego leczenia i poprawy rokowań.
Leczenie raka pęcherza moczowego
Terapia raka pęcherza moczowego determinowana jest stopniem klinicznego zaawansowania guza. Leczenie chirurgiczne to podstawowa metoda postępowania. Leczenie może być realizowane przy pomocy metody klasycznej, a więc z zastosowaniem procedur chirurgii otwartej lub chirurgii robotycznej.
Chirurgia robotyczna niesie za sobą liczne korzyści dla pacjenta:
- ograniczenie krwawienia podczas zabiegu,
- redukcję bólu,
- minimalizację ryzyka infekcji,
- krótszy okres rekonwalescencji.
Cystektomia – leczenie raka pęcherza moczowego u kobiet i mężczyzn
Zabieg usunięcia pęcherza moczowego nosi nazwę cystektomii. Cystektomia radykalna polega na całkowitym wycięciu pęcherza moczowego wraz z tkankami przyległymi. Wskazaniem do zabiegu radykalnego jest:
- zmiana nowotworowa naciekająca na mięśniówkę,
- zmiana powierzchniowa o wysokim stopniu agresji,
- nawrotowy rak śródnabłonkowy oporny na leczenie wlewkami,
- rozległy brodawczakowaty guz pęcherza.
W przypadku mężczyzn w przypadku cystektomii radykalnej mówimy o cystoprostatektomii. Zabieg polega na usunięciu pęcherza moczowego oraz gruczołu krokowego wraz z pęcherzykami nasiennymi. W przypadku kobiet cystektomia radykalna obejmuje usunięcie pęcherza moczowego wraz z cewką, macicą, przydatkami (jajniki wraz z jajowodami) i przednią ścianą pochwy.
Nasi specjaliści
Specjaliści pracujący w Centrum Urologicznym Urovita w Chorzowie to osoby z ogromnym doświadczeniem chirurgicznym w dziedzinie urologii i ginekologii. W Centrum Chirurgii Robotycznej Urobotic to oni zajmują się operacjami z wykorzystaniem robota chirurgicznego. Dbają o każdego Pacjenta indywidualnie, koncentrując się zarówno na przygotowaniu przed operacją, samym zabiegiem, jak i okresie rekonwalescencji. Możesz mieć pewność, że jesteś w dobrych rękach.
Lek. Marcin Trzewik
lek. Marcin Trzewik- Specjalista Urolog. Absolwent Śląskiego Uniwersytetu Medycznego w Katowicach. Specjalizuje się w leczeniu chorób układu moczowo-płciowego głównie wśród mężczyzn. Wykonuje zabiegi urologiczne z wyjątkową precyzją. Koncentruje się na holistycznym podejściu do Pacjenta. Jestem operatorem robota chirurgicznego. Przeprowadza operacje prostaty.
Lek. Norbert Szydłowski – Pęśko
Lek. Bartosz Kadłubicki
Specjalista Urolog. Posiada długoletnie doświadczenie w dziedzinie urologii. Związany z Centrum Urologii Urovita w Chorzowie od 2018 roku. Na co dzień specjalizuje się w problematyce nietrzymania moczu wśród kobiet i mężczyzn oraz innowacyjnych rozwiązaniach w medycynie. Wykonuje zabiegi w asyście robota chirurgicznego.
Lek. Grzegorz Kwolek
Specjalista Urolog Śląskiego Centrum Urologii Urovita w Chorzowie. Na co dzień specjalizuje się w diagnostyce i leczeniu różnego rodzaju schorzeń urologicznych, w szczególności kamicy dróg moczowych oraz nowotworów o podłożu urologicznym. Wykonuje zabiegi ESWL (pozaustrojowa litotrypsja falą uderzeniową) oraz operacje w asyście robota chirurgicznego.