operacja prostaty cena

Robot Versius: Najnowsza technologia medyczna w leczeniu onkologicznym 

System Versius i robot da Vinci składają się z dwóch elementów – konsoli sterującej i części roboczej. Konsola stanowi miejsce pracy chirurga wykonującego zabieg. Jest wyposażona w układ optyczny, dzięki któremu chirurg może zobaczyć powiększony, trójwymiarowy widok pola operacyjnego. Jakość wizualizacji jest tak wysoka, że w trakcie zabiegu chirurg może identyfikować poszczególne tkanki oraz ich warstwy. To w sposób znaczący przekłada się  na precyzję jego pracy, a co za tym idzie bezpieczeństwo pacjenta i skuteczność leczenia operacyjnego.

W odróżnieniu od robota da Vinci, system Versius jest zbudowany na zasadzie modułowej. Można go konfigurować, wyposażając w wybraną liczbę niezależnych od siebie ramion (od 1 do 4), tym samym dostosowując pole operacyjne do faktycznych potrzeb danego zabiegu. Ramiona zastępują ręce chirurga na stole zabiegowym. Dzięki zaawansowanej technologii podobnie jak robot da Vinci, system Versius dokonuje konwersji ruchów dłoni, nadgarstka i kciuka chirurga w czasie rzeczywistym i przekłada je na precyzyjne ruchy narzędzi chirurgicznych umieszczonych w ramionach robota. Należy przy tym pamiętać, że to chirurg przez cały czas steruje pracą narzędzi. Żaden ich ruch nie jest wcześniej zaprogramowany, ani zautomatyzowany.

Operacja prostaty robotem Versius:  Zalety chirurgii robotycznej

Zabieg w asyście systemu Versius, podobnie jak operacja robotem da Vinci to obecnie jedna z najczęściej wybieranych from leczenia chirurgicznego raka prostaty. Swoją popularność zawdzięcza znacznemu ograniczeniu potencjalnych powikłań pooperacyjnych oraz znacznemu przyspieszeniu procesu rekonwalescencji. Zabieg chirurgiczny prostaty w asyście systemów da Vinci czy Versius minimalizuje:

  • ryzyko wystąpienia problemów z erekcją, 
  • dolegliwości bólowe bezpośrednio po zabiegu i w czasie rekonwalescencji, 
  • okres gojenia się ran.

Dzieje się tak, ponieważ robot Versius (podobnie jak operacja prostaty robotem da Vinci) wymaga wykonania kilku małych nacięć, tym samym eliminując konieczność rozcinania powłok brzusznych pacjenta i związane z tym zabiegiem ryzyko komplikacji. Po zagojeniu się nacięcia przekształcają się w niewielkie i trudne do zaobserwowania blizny, których wpływ na codzienne funkcjonowanie pacjenta jest znikomy. (Większość pacjentów nie odczuwa żadnych dolegliwości związanych z bliznami pooperacyjnymi.)

Dodatkowym atutem operacji systemem Versius jest wysoka precyzja działania. Leczenie za pomocą chirurgii robotycznej pozwala na usunięcie ognisk chorobowych bez uszkodzenia pobocznych tkanek, co w przypadku wczesnego stadium choroby umożliwia wykonanie zabiegu z oszczędzeniem narządu. Wysoka precyzja robota da Vinci podobnie jak systemu Versius to także mniejsze ryzyko wystąpienia problemów podczas zabiegu. Omawiana procedura pozwala uniknąć nadmiernej utraty krwi oraz infekcji, do których może dojść podczas operacji wykonywanych metodami tradycyjnymi. Ze względu na wysoką technologię obrazu 3D leczenie w asyście systemu robotycznego daje szansę pacjentom, którzy ze względu na usytuowanie zmian nowotworowych wcześniej nie mogli być leczeni z oszczędzeniem narządu, czy też w ogóle nie kwalifikowali się do leczenia operacyjnego.

Ile kosztuje operacja prostaty robotem da Vinci i systemem Versius?

Operacja prostaty robotem da Vinci – cena zabiegu komercyjnego to koszt rzędu około 30 tysięcy złotych i więcej. Z podobnym kosztem musi się liczyć pacjent decydujący się na komercyjny zabieg pokrewnym systemem Versius. W tym miejscu na uwagę zasługuje fakt, iż operacja prostaty w asyście robota została dodana do katalogu świadczeń gwarantowanych finansowanych ze środków publicznych przez Narodowy Fundusz Zdrowia. Oznacza to, że zabieg może być przeprowadzony w ramach ubezpieczenia zdrowotnego bez ponoszenia przez pacjenta dodatkowych kosztów leczenia. 

Robot Versius, Robot da Vinci: Refundacja NFZ zabiegu chirurgicznego 

Wielu pacjentów zastanawia się, ile kosztuje operacja prostaty robotem da Vinci lub w asyście pokrewnego systemu Versius. Wynika to z przeświadczenia, iż okres oczekiwania na zabiegi refundowane przez NFZ jest bardzo długi. W praktyce możliwości, jakie daje nam chirurgia robotyczna przekładają się na większą dostępność zabiegów, a co za tym idzie krótsze listy oczekujących.

Pacjentów zainteresowanych wykonaniem zabiegu w asyście rozwiązań chirurgii robotycznej zachęcamy do szczegółowego zapoznania się z ofertą naszej palcówki, a w razie pytań lub wątpliwości do kontaktu. Zabiegi przeprowadzamy w ramach współpracy z Narodowym Funduszem Zdrowia.