wizyta u lekarza

W Polsce histerektomia jest drugą po cesarskim cięciu najczęściej przeprowadzaną operacją ginekologiczną. Zabieg polega na usunięciu macicy lub, w uzasadnionych przypadkach, usunięciu macicy wraz z przydatkami, czyli jajnikami i jajowodami. Zabieg ma charakter nieodwracalny, dlatego decyzja o przeprowadzeniu histerektomii musi być podjęta w oparciu o konkretne wskazania zdrowotne.

Jakie są wskazania do przeprowadzenia zabiegu wycięcia macicy? Jakie wyróżniamy typy histerektomii? Jak przeprowadzany jest obecnie ten zabieg? W poniższym artykule odpowiadamy na podstawowe pytania dotyczące usunięcia macicy.

Wskazania do zabiegu

Podstawowym wskazaniem do przeprowadzenia histerektomii jest stwierdzona choroba nowotworowa. Wśród innych wskazań do zabiegu wymienia się:

  • mięśniaki macicy – powodują bolesne, obfite i długie krwawienie miesiączkowe, tym samym generując duży dyskomfort;
  • endometriozę – choroba charakteryzuje się obecnością komórek błony śluzowej trzonu macicy poza jej jamą, co powoduje stany zapalne i przyczynia się do niezwykle silnych dolegliwości bólowych w trakcie menstruacji;
  • zaburzenia statyki narządu rodnego – obniżenie, a nie kiedy wypadanie macicy; stan ten może być wynikiem licznych porodów, osłabieniem mięśni dna miednicy, pracą fizyczną lub podeszłym wiekiem.

Jako, że mięśniaki macicy i endometrioza dotykają kobiety w wieku rozrodczym, usunięcie macicy jest w tym przypadku traktowane jako działanie radykalne i rekomendowane wyłącznie wówczas, jeśli pacjentka nie ma dalszych planów rozrodczych.

Typy histerektomii

Ze względu na zakres przeprowadzanego zabiegu rozróżnia się cztery typy histerektomii:

  • całkowitą – zabieg polega na usunięciu całej macicy, a więc jej trzonu i szyjki;
  • częściową – w przypadku histerektomii częściowej usuwany jest jedynie trzon macicy;
  • całkowitą z usunięciem przydatków – zabieg polega na usunięciu całej macicy wraz z przydatkami, a więc jajnikami i jajowodami;
  • radykalną – zabieg radykalny polega na usunięciumacicy wraz z górną częścią pochwy i okolicznymi węzłami chłonnymi.

Jak przeprowadzana jest operacja? Metody operacyjnego usunięcia macicy

Rozwój nowych technik chirurgii przekłada się na możliwość przeprowadzania zabiegów operacyjnych z coraz mniejszą ingerencją w ciało pacjentki. Obecnie operacja histerektomii przebiega na jeden z trzech sposobów:

  • laparoskopowo,
  • przezbrzusznie metodą klasyczną,
  • przezpochwowo.

Metoda laparoskopowa wiąże się z wykonaniem kilku niewielkich nacięć w powłokach brzusznych w okolicy pępka. Służą one wprowadzeniu laparoskopu oraz narzędzi umożliwiających przeprowadzenie zabiegu. Histerektomia metodą klasyczną wymaga otwarcia powłok brzusznych pacjentki, co pozostawia rozległą ranę i wydłuża okres rekonwalescencji. Metoda przezpochwowa jest najmniej inwazyjna. Operacja wiąże się z mniejszym bólem i ryzykiem wystąpienia powikłań. Ponadto nie pozostawia widocznych blizn, co zwiększa komfort psychiczny pacjentki.