Do tematu chcielibyśmy podejść z dwóch stron. Z punktu widzenia Pacjenta oraz placówki medycznej. chirurgia XXI wieku znacząco wyprzedziła postęp. Czy roboty pojawiły się nagle? Nie, ponieważ sztuczna inteligencja towarzyszy nam praktycznie na każdym kroku i obserwować ją można było już w 1955 roku. Termin „AI” został zaproponowany przez Johna McCarthy’ego, który zaproponował definicję tego zjawiska. Stwierdził, że konstruowanie maszyn, których działanie można przyrównać do przejawów ludzkiej inteligencji, można nazwać sztuczną inteligencją. W ślad za tym stwierdzeniem programiści zaczęli wyścigi w stronę konstruowania systemów, ukierunkowanych na zastąpienie bądź uzupełnienie czynnika ludzkiego. Czy UROBOTIC jest sztuczną inteligencją? Dlaczego warto?


Cel? Było ich wiele, ale wśród najważniejszych:

  • ograniczenie ilości błędów
  • skrócenie czasu procesów
  • ciekawość
  • ewolucja

I tak z roku na rok na rynku pojawiały się nowe sprzęty, roboty, które towarzyszą nam w codzienności. Kwestią czasu było wkroczenie robotyki do medycyny. Nasz Szpital pozwolił sobie wręcz na wydzielenie dedykowanej struktury, która poświęcona jest operacjom w asyście robotów chirurgicznych. Utworzyliśmy oddziały urologiczne oraz ginekologiczne, w ramach których Pacjentki i Pacjenci mają możliwość podjęcia leczenia w nowoczesnych warunkach.
UROBOTIC to proces. Od pierwszej wizyty konsultacyjnej, po leczenie i rehabilitację. Wielu Pacjentów obawia się, że nowoczesna medycyna jest kosztowna. W Śląskim Centrum Chirurgii Robotycznej operujemy w ramach kontraktu z NFZ! A z uwagi na to, że stale się rozwijamy, możemy zaproponować krótkie terminy, gdyż do dyspozycji Pacjentów oddaliśmy kolejny zestaw robotyczny.

Dla Pacjentów to szansa, ponieważ procedury robotyczne są mało inwazyjne, dzięki czemu powrót do zdrowia przebiega szybciej i w zdecydowanie bardziej komfortowych warunkach. Operacja bez dużego cięcia to także minimalizowanie ryzyka infekcji.

Dla lekarzy to możliwość pracy w niezwykle komfortowych warunkach, z poczuciem, że można więcej. Pole operacyjne stało się bardzo precyzyjnym miejscem działania, a dzięki ramionom robota, lekarze zyskali dostęp do trudno dostępnych obszarów.

Plany na przyszłość?

Program UROBOTIC będzie się doskonalił wraz z rozwojem potencjału. Nasi operatorzy wykonują tytaniczną pracę. Dr Trzewik uzyskał w tym roku rekordowy wynik, wykonując najwięcej procedur robotycznych w Europie. I choć to nie wyścig, to jednak doświadczenie uzyskiwane podczas każdego kolejnego zabiegu sprawia, że z każdym miesiącem możemy szczycić się coraz większą ilością zadowolonych Pacjentów.

Jakie schorzenia leczymy w ramach ginekologii? O tym przeczytasz TUTAJ

Natomiast schorzenia urologiczne, które możliwe są do zoperowania w asyście robota, opisaliśmy TUTAJ

Pamiętajmy również, że w ramach szpitala UROVITA, Pacjenci mają możliwość skorzystania z wielu poradni specjalistycznych. Stawiamy na holistyczne podejście do leczenia.