Począwszy od 15 września 2006 roku co roku obchodzimy Europejski Dzień Prostaty ustanowiony przez Europejskie Towarzystwo Urologiczne (European Association of Urology – EAU). Jego celem jest podnoszenie świadomości społecznej w zakresie chorób gruczołu krokowego oraz zachęcenie mężczyzn do aktywnej profilaktyki.

Dlatego też obchodom Europejskiego Dnia Prostaty towarzyszą kampanie informacyjne ukierunkowane na:

  • popularyzację regularnych badań,
  • uświadamianie mężczyzn w zakresie objawów raka prostaty,
  • uświadamianie mężczyzn w zakresie skuteczności dostępnego leczenia.

Obecnie rak prostaty zajmuje trzecie miejsce na liście najbardziej śmiertelnych nowotworów u mężczyzn. Tymczasem nieskomplikowane badanie, w tym pomiar poziomu PSA (antygenu swoistego dla prostaty) pozwala na wykrycie choroby na bardzo wczesnym etapie jej rozwoju, tym samym znacząco polepszając rokowania na całkowite wyleczenie. Niestety większość mężczyzn, u których diagnozuje się raka prostaty trafia do lekarza dopiero w zaawansowanym stadium choroby. Wynika to z braku świadomości oraz dyskomfortu, jaki mężczyźni odczuwają w związku z wizytą w gabinecie lekarza urologa.

Dlaczego świadomość i profilaktyka są tak ważne?

Szacuje się, że jeden na siedmiu żyjących obecnie mężczyzn na którymś etapie swojego życia będzie miał postawioną diagnozę. W Polsce bezpośrednio zagrożonych rozwojem raka prostaty jest aż 10% mężczyzn w wieku 50 lat. To dużo, ale postawienie diagnozy nie oznacza wyroku śmierci.

Nowotwór prostaty rozwija się bardzo powoli, a dostępne leczenie cechuje wysoka skuteczność. Dlatego tak ważna jest wysoka świadomość społeczna i podejmowanie przez mężczyzn działań z zakresu profilaktyki, przede wszystkim regularnych badań kontrolnych. Warto bowiem pamiętać o tym, że w przypadku odpowiednio wczesnego zdiagnozowania  istniej bardzo duża szansa na całkowite wyleczenie.

Czy jestem w grupie ryzyka?

Rak prostaty jest przypadłością dojrzałych mężczyzn. Zazwyczaj rozwija się po 45. roku życia. Z badań wynika, że choroba dotyka około 30% mężczyzn po 50. roku życia i aż 80% mężczyzn po 80. roku życia. Nowotwór prostaty ma najczęściej charakter pierwotny, co oznacza, że nie jest przerzutem komórek nowotworowych z innego organu, ale jego źródłem są tkanki prostaty.

Czynnikami, które znacznie wpływają na wzrost ryzyka zachorowania jest nieodpowiednia dieta uboga w warzywa i owoce, nadużywanie alkoholu i palenie tytoniu. Dodatkowo u osób prowadzących nieuregulowane życie płciowe wymienia się częste stany zapalne.

Jakie objawy powinny mnie zaniepokoić?

Wśród typowych objawów nowotworu prostaty należy wskazać:

  • trudności przy oddawaniu moczu,
  • częste oddawanie moczu (szczególnie w nocy),
  • słaby lub przerywany strumień moczu,
  • bolesność przy oddawaniu moczu,
  • uczucie parcia na pęcherz,
  • zaburzenia erekcji,
  • obecność krwi w moczu,
  • ból w plecach, miednicy i biodrach.

Jeśli zaobserwowałeś te objawy u siebie lub skarży się na nie mężczyzna z Twojego najbliższego otoczenia, koniecznie skonsultujcie się z lekarzem urologiem.