Rak prostaty jest jedną z najczęstszych przyczyn przedwczesnych zgonów Polaków. Nie wynika to z jego szczególnej złośliwości czy trudności w diagnozowaniu, ale ze zbyt późnego wykrywania. Mężczyźni wstydzą się wizyty w gabinecie lekarskim, a nie rzadko obawiają również rekonwalescencji po operacji prostaty i ewentualnych powikłań. Jak przebiega rekonwalescencja po zabiegu? Czy operacja prostaty musi się wiązać z utratą funkcjiukładu moczowo-płciowego?
Operacja prostaty a pobyt w szpitalu
Pobyt w szpitalu dla wielu pacjentów jest najbardziej nieprzyjemnym etapem leczenia, dlatego w miarę możliwości dąży się do tego, aby pacjent po zabiegu mógł jak najszybciej wrócić do domu i tam odbyć dalszą rekonwalescencję. Sprzyjają temu zabiegi w asyście robota chirurgicznego, dzięki którym ingerencja w ciało pacjenta jest ograniczona do minimum.
To ile dni w szpitalu przy operacji prostaty trzeba spędzić zależy m.in. od:
- ogólnego stanu zdrowia pacjenta,
- stopnia powodzenia operacji,
- stopnia nasilenia objawów,
- przyjętej metody leczenia (chirurgia klasyczna, zabieg laparoskopowy, zabieg w asyście robota chirurgicznego).
Rehabilitacja po operacji prostaty
Zakres rekonwalescencji przy raku prostaty jest ściśle powiązany z zakresem operacji. W przypadku, w którym zmienioną chorobowo prostatę uda się usunąć bez ingerencji w otaczające tkanki, pacjent może liczyć na powrót do pełnej sprawności. Jednak również w tym przypadku zaleca się podjęcie rehabilitacji.
Rehabilitacja po prostatektomii przyspiesza powrót do sprawności i poprawia komfort życia. Przede wszystkim wpływa na redukcję nietrzymania moczu, a także może prowadzić do regeneracji nerwów odpowiadających za utrzymanie erekcji.
Rehabilitacja rozpoczyna się najczęściej cztery tygodnie po wykonaniu zabiegu. W początkowej fazie rehabilitacji pacjent wykonuje ćwiczenia w pozycji leżącej. Z czasem fizjoterapeuta wdraża również ćwiczenia wykonywane w pozycji siedzącej i na stojąco. Sama praca ze specjalistą to za mało. Ćwiczenia należy wykonywać kilka razy w ciągu doby.
Regularne ćwiczenia stanowią podstawę rekonwalescencji i przynoszą zauważalne efekty już po kilku tygodniach treningu. W praktyce rehabilitacja pozwala na skrócenie okresu nietrzymania moczu z 12 miesięcy nawet od 3.
Operacja prostaty a sprawność seksualna
Wielu mężczyzn obawia się zabiegu usunięcia prostaty ze względu na możliwe do wystąpienia efekty uboczne w postaci zaburzenia erekcji. Zadaniem rehabilitacji po zabiegu jest nie tyko przywrócenie prawidłowej funkcji układu moczowego, ale również regeneracja nerwów odpowiedzialnych za utrzymanie erekcji.
Przeczytaj również jak wygląda życie seksualne po prostatektomii.
Czas rehabilitacji oraz to, kiedy zaobserwujemy jej pierwsze efekty zależy od naszego stanu zdrowia i kondycji po zabiegu, a także zakresu operacji prostaty i wybranej metody leczenia. Pod względem okresu rekonwalescencji najbardziej optymalny jest zabieg realizowany przy wsparciu robota chirurgicznego. Zabieg taki ogranicza do minimum ingerencję w ciało pacjenta, tym samym skracając czas pobytu w szpitalu i gojenia się ran pooperacyjnych.