Operacja prostaty to zabieg wykonywany u mężczyzn borykających się z przerostem lub nowotworem prostaty. Celem zabiegu jest usunięcie gruczołu wraz z pęcherzykami nasiennymi, przy jednoczesnym ograniczeniu do minimum ingerencji w pobliskie tkanki. W uzasadnionych przypadkach operacja prostaty może również zakładać usunięcie węzłów chłonnych. Kto kwalifikuje się do leczenia zabiegowego? Czy operacja to jedyna forma terapii chorób prostaty?

Leczenie prostaty

W przypadku stwierdzenia nieprawidłowości w obrębie gruczołu krokowego lekarz zawsze wybiera metodę najmniej inwazyjną i możliwą do zastosowania u konkretnego chorego. To podejście zmienia procedurę leczenia w przypadku przerostu prostaty, który w fazie łagodnego rozrostu jest leczony farmakologicznie. Dopiero w sytuacji, w której leczenie farmakologiczne jest nieskuteczne, lekarz podejmuje decyzję o skierowaniu na zabieg. W przypadku leczenia onkologicznego to usunięcie zmiany lub zmienionego chorobowo gruczołu stanowi podstawę terapii.

Kwalifikacja do leczenia zabiegowego jest więc uzależniona od:

  • jednostki chorobowej,
  • stopnia zaawansowania wykrytej zmiany,
  • ogólnego stanu zdrowia pacjenta.

Jak rozpoznać choroby prostaty?

Objawy chorób prostaty są łatwe do wychwycenia, ale niestety bardzo często ignorowane przez mężczyzn, których wstydzą się wizyty w gabinecie lekarskim. Jednym z pierwszoplanowych objawów choroby są zaburzenia dyzuryczne. Pacjent odczuwa je jako:

  • zmniejszenie strumienia i częste oddawanie moczu,
  • strumień moczu przerywany,
  • ból w trakcie mikcji,
  • nietrzymanie moczu.

Dodatkowo pacjenci, u których rozwija się choroba prostaty mogą odczuwać ból w okolicy krocza i obserwować krew w moczu lub nasieniu.

Operacja prostaty

Obecna medycyna oferuje szereg możliwości leczenia zabiegowego. Starając się ograniczyć ingerencję w ciało pacjenta chirurdzy coraz częściej rezygnują z metod chirurgii klasycznej na rzecz zabiegów laparoskopowych i operacji realizowanych w asyście robota chirurgicznego.

Kto może być zakwalifikowany do leczenia chirurgicznego?

Zabieg wycięcia prostaty jest rekomendowany w przypadku chorób prostaty, które nie reagują na leczenie farmakologiczne. Do prostatektomii kwalifikują się mężczyźni ze zdiagnozowanym rakiem prostaty.

Przed zabiegiem chirurgicznym niezbędne jest określenie stopnia zaawansowania choroby. Poza badaniem poziomu PSA lekarz zleca również:

  • tomografię komputerową,
  • rezonans magnetyczny,
  • scyntygrafię kości.

Diagnostyka ma na celu określenie zakresu operacji, a także wybór najbardziej optymalnej metody leczenia zabiegowego. Jak już wcześniej wspomnieliśmy, przy wyborze metody leczenia lekarz w każdym przypadku kieruje się zasadą jak najmniejszej ingerencji w ciało.