W ramach kompleksowej opieki nad Pacjentem w programie UROBOTIC przeprowadzamy rehabilitację. Zwykle kojarzona jest ona z ortopedią. Co więc wchodzi w zakres rehabilitacji urologicznej? Zapraszamy do lektury, a przede wszystkim do troski o swoje zdrowie. Podjęcie decyzji o leczeniu jest najlepszym wyborem. Mówimy o tym często, gdyż na naszych oddziałach zbyt często słychać słowa Pacjentów: „za długo zwlekałem, mogłem znacznie wcześniej zacząć leczenie”. I choć trudniej leczy się bardzo mocno postępujące zmiany, nie jest to niemożliwe, a team naszych specjalistów staje na wysokości zadania.

Rehabilitacja urologiczna i uroginekologiczna

Wracając jednak do kwestii rehabilitacji. Odpowiedzmy na pytanie, czym ona jest w kontekście urologii, a w przypadku naszego Szpitala również uroginekologii.

Rehabilitacja urologiczna w naszym programie jest jednym z elementów leczenia Pacjentów, którzy mają problemy urologiczne. Zdecydowanie najwięcej przypadków dotyczy nietrzymania moczu i choć mało kto o tym wie, właściwe ćwiczenia i zabiegi potrafią ten problem zminimalizować lub rozwiązać całkowicie. Celem rehabilitacji jest bowiem wzmocnienie mięśni dna miednicy, które w sytuacji gdy są osłabione, odpowiadają za nietrzymanie moczu. Rehabilitację prowadzimy również w sytuacji, gdy Pacjenci posiadają tzw. pęcherz nadreaktywny.

Rehabilitacja połączona jest mocno z edukacją urologiczną. I być może zabrzmi to trywialnie, ale większość Pacjentów ma niewłaściwe nawyki toaletowe, przez co w czasie pojawiają się kłopoty. Rozmawiamy wówczas o częstotliwości korzystania z toalety, technice oddawania moczu, właściwej pozycji na sedesie, a nawet wstrzymywaniu moczu, czy oddawaniu go na zapas.

W ramach rehabilitacji uroginekologicznej leczymy głównie kobiety po porodzie i po menopauzie. Borykają się one z ogromnymi problemami, które są dla nich wstydliwe, obniżają ich samopoczucie i wpływają na życie intymne. Poczucie ciągłego dyskomfortu jest uciążliwe, więc jeżeli mamy możliwości, aby pomóc, robimy to.

U kobiet najczęstszą dolegliwością jest wysiłkowe nietrzymanie moczu. Podczas aktywności fizycznej, podskoków, biegu, a nawet śmiania się, czy kaszlu, następuje mimowolny wyciek moczu. To schorzenie również możemy zredukować rehabilitacją, bądź wyleczyć je w ten sposób całkowicie.

Na czym polega rehabilitacja?

To właściwie dobrane zabiegi i ćwiczenia, które pozytywnie wpływają na układ moczowy. Uzupełniamy w ten sposób leczenie w poradni, czy na bloku operacyjnym. Część schorzeń wymaga interwencji zabiegowej, ale mając do dyspozycji robota chirurgicznego i zaplecze rehabilitacyjne, powrót do zdrowia następuje zdecydowanie szybciej.

Rehabilitację możemy stosować również zachowawczo, gdy znamy historię chorób w rodzinie i wiemy, że z czasem najpewniej wystąpią u nas podobne dolegliwości (np. przerost gruczołu krokowego – prostaty).
W gabinetach rehabilitacyjnych nasi specjaliści dbają o komfort Pacjenta, gwarantując mu intymne warunki przeprowadzania zabiegów oraz ćwiczeń. Nie musisz się więc obawiać krempacji. Pacjenci otrzymują również zalecenia do stosowania w domu, aby proces leczenia przebiegał szybko i bez komplikacji.

Zachęcamy do skontaktowania się z nami.