Zabiegi operacyjne z wykorzystaniem robota Da Vinci znajdują zastosowanie w wielu dziedzinach medycyny, w szczególności w urologii, ginekologii, kardiologii i laryngologii. Roboty medyczne są z powodzeniem stosowane na całym świecie. Liczba wykonywanych w ich asyście procedur z każdym rokiem rośnie, również w Polsce.
Co decyduje o rosnącej popularności operacji z wykorzystaniem systemów robotycznych? Jakie korzyści dla pacjenta niesie za sobą zabieg Da Vinci?
Roboty chirurgiczne: Nie tylko system Da Vinci
Zanim skupimy się na korzyściach płynących z zastosowania robotów w chirurgii, warto zaznaczyć, że nie wszystkie systemy robotyczne na polskim rynku to roboty Da Vinci. System Da Vinci był jednym z pierwszych w naszym kraju, stąd zwykliśmy używać jego nazwy w odniesieniu do wszystkich robotów chirurgicznych. W konsekwencji, wielu pacjentów poszukując ośrodków oferujących zabiegi chirurgii robotycznej posługuje się zapytaniami, takimi jak operacja Da Vinci, prostata Da Vinci czy po prostu robot Da Vinci. Tymczasem wiele ośrodków korzysta z siostrzanego systemu jakim jest robot Versius. W kontekście zabiegów urologicznych i ginekologii onkologicznej ich zastosowanie jest tożsame, podobnie jak korzyści dla pacjenta.
Operacja w asyście robota: Jakie przynosi korzyści?
Niektórzy pacjenci wciąż wyrażają obawy, co do precyzyjności zabiegu przeprowadzanego w asyście robota. Często podnoszonym argumentem jest ograniczony wgląd chirurga w pole zabiegowe. Chirurgia robotyczna jest naturalną konsekwencją rozwoju chirurgii i narzędzi chirurgicznych. Dlatego też nie należy podchodzić do zabiegów w asyście robota jak zabiegów eksperymentalnych. Systemy robotyczne są od lat z powodzeniem wykorzystywane na całym świecie, a w literaturze z łatwością można znaleźć przykłady ich korzystnego wpływu na proces terapeutyczny.
Wśród podstawowych korzyści dla pacjenta wymienia się:
- wysoką precyzję, która przekracza możliwości ludzkich rąk,
- ograniczenie działań niepożądanych podczas zabiegu,
- zminimalizowanie uszkodzenia tkanki,
- niższe ryzyko krwotoków,
- krótszy czas rekonwalescencji.
Wsparcie ze strony systemu robotycznego to także korzyści dla chirurga:
- bardzo dobra wizualizacja operowanego pola,
- wielokrotne powiększenia,
- przekazywanie trójwymiarowego obrazu,
- wysoki komfort pracy.
Rola robotów chirurgicznych w onkologii
Znaczenie robotów chirurgicznych w leczeniu onkologicznym stale rośnie. Ich zastosowanie wpływa nie tylko na aspekt fizyczny leczenia, ale również psychikę pacjenta. Wraz z ograniczeniem inwazyjności procedury zabiegowej i blizn pacjent zyskuje większą wiarę w możliwość wyleczenia, co w wielu przypadkach rzeczywiście skutkuje lepszymi efektami terapii. Mimo to, Amerykańska Agencja ds. Żywności i Leków ostrzega przed zbyt pochopnym zastosowaniem robotów w chirurgii onkologicznej, w szczególności podczas zabiegów amputacji piersi. W wyjaśnieniu swojego stanowiska Agencja wskazuje na to, iż dotychczas nie udowodniono równorzędności zabiegów chirurgii robotycznej do klasycznych zabiegów operacyjnych w żadnych wskazaniach onkologicznych poza rakiem gruczołu krokowego.